NFZ: zarządzenie dot. bezlimitowego rozliczania i finansowania TK i RM

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2019 19:18

W piątek (29 marca) NFZ opublikował na swojej stronie internetowej zarządzenie prezesa Funduszu zmieniające zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

NFZ: zarządzenie dot. bezlimitowego rozliczania i finansowania TK i RM
Na zdjęciu: tomograf w USK w Opolu Fot. materiały prasowe

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem polegają na wdrożeniu rozwiązań umożliwiających skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (RM) poprzez wprowadzenie bezlimitowego rozliczania i finansowania tych świadczeń.

Rozliczanie zgodnie z rzeczywistym wykonaniem, powinno zmotywować świadczeniodawców do realizacji większej liczby badań i poprawy dostępności. Jest to szczególnie ważne, z uwagi na dużą liczbę chorych oczekujących i długie oczekiwanie na badanie.

Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych nie wcześniej niż od dnia 1 kwietnia 2019 r.

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146, z późn. zm.), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych.

W trakcie konsultacji wpłynęło 12 uwag. Prawie wszyscy zgłaszający poparli przedstawiony projekt. Jeden z piszących, nieposiadający umowy z NFZ podniósł, że wprowadzone rozwiązanie negatywnie wpłynie na funkcjonowanie podmiotów wykonujących badania poza systemem NFZ.

Szacunkowy koszt wprowadzenia tego rozwiązania, przyjmując, że liczba wykonywanych badań zwiększy się o 30%, wyniesie około 189,8 mln zł w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019r.

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum