NFZ zaprzecza informacjom o wysokich nagrodach dla swoich pracowników

Autor: DK, JJ/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 13:14

Nieprawdziwa jest podana w tekście jednego z tabloidów informacja, że kwota przeznaczona na nagrody dla pracowników Centrali NFZ w 2018 i 2019 roku wyniosła 10 mln zł. W rzeczywistości było to 409 tys. zł w ub. roku, zaś 59 tys. - w bieżącym - podało Biuro Komunikacji Społecznej NFZ w przysłanej nam informacji.

NFZ zaprzecza informacjom o wysokich nagrodach dla swoich pracowników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Super Express poinformował dziś, że w 2018 roku w Centrali NFZ wypłacono w ramach nagród 409 tys. zł oraz 7 786 766 zł w ramach premii, a w 2019 roku odpowiednio – 59 150 zł i 1 328 842 zł. Kierownictwo Funduszu nie otrzymało w 2018 oraz 2019 roku premii i nagród – takie dane podało Biuro Komunikacji Społecznej w centrali NFZ. W ocenie gazety od 2018 roku do teraz na nagrody w centrali NFZ poszło więc niemal 10 mln zł.

- Podkreślam, że na wynagrodzenia nie wydano ani złotówki więcej, niż kwota zakładana w planie finansowym NFZ, zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów. Kwota ta stanowi około 0,44 proc. całego budżetu Funduszu. Są to najniższe nakłady na administrację w Europie - zaznacza Michał Rabikowski z Centrali NFZ.

W ramach tej kwoty, zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników NFZ, jest tworzony fundusz premiowy. Podsumowując, koszty administracji obsługi systemu ochrony zdrowia, w tym koszty wynagrodzeń, w żaden sposób nie korzystają z nakładów na realizację świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak zaznacza Fundusz, nagrody wypłacane są pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do realizacji zadań Funduszu.

- Warto dodać, że NFZ ma coraz większe problemy z zatrudnieniem pracowników, którzy szukają bardziej szanowanej pracy z wyższymi zarobkami - podsumowuje przedstawiciel Funduszu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum