NFZ zapowiada zarządzenie ws. refundacji pomp baklofenowych dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2012 16:46

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wyda w najbliższych dniach zarządzenie umożliwiające refundację pomp baklofenowych dla dzieci - poinformowała w poniedziałek (6 sierpnia) Polska Agencja Prasowa. Domagają się tego rodzice najmłodszych pacjentów.

Pompa baklofenowa jest jedną z najnowszych metod leczenia spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym: lek podaje się bezpośrednio do przestrzeni mózgowo-rdzeniowej układu nerwowego.

Dawki leku ustalane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Leczenie za pomocą urządzenia pozwala w znaczący sposób zmniejszyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, poprawia funkcję pęcherza moczowego oraz pozwala na zmniejszenie występowania ruchów mimowolnych. Dodatkowo redukuje ryzyko często występującego u małych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym uszkodzenia stawu biodrowego, wywołanego przez porażenie spastyczne mięśni.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym przypomina, że minister zdrowia 23 marca podpisał rozporządzenie, dzięki któremu chorzy ze spastycznością mogą ubiegać się o refundację wszczepienia pompy baklofenowej z budżetu NFZ.

Tymczasem Stowarzyszenie odbiera sygnały, że urzędnicy w niektórych oddziałach Funduszu nie otrzymali do dziś informacji na temat refundacji pomp baklofenowych.

- W ostatnim czasie dotarły do nas informacje, że rodzice zwracający się do oddziałów wojewódzkich NFZ w sprawie pomp baklofenowych dostają odpowiedzi, że terapia nie jest w ogóle refundowana. Pomimo wprowadzenia refundacji jesteśmy bezsilni i spotykamy się dezinformacją i oporem urzędników. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni - podkreśla prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z MPD Marek Zembrzuski.

- Prezes NFZ już wcześniej interesowała się tą sytuacją. Poleciła przyspieszyć prace nad zarządzeniem, dzięki czemu już w najbliższych dniach będzie ono mogło zostać opublikowane - powiedział w poniedziałek (6 sierpnia) rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum