NFZ zapowiada tworzenie nowych etatów za 6,5 mln zł. Czy to drogo?

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2013 06:31

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Agnieszka Pachciarz przyznała w rozmowie udzielonej na antenie radiowej trójki, że w budżecie Funduszu zarezerwowano 6,5 mln zł na nowe etaty w administracji płatnika. Temat podchwycił Fakt, podając, że może chodzić o około 50 osób. Mają zajmować się obsługą informatyczną eWUŚ i windykacji.

NFZ zapowiada tworzenie nowych etatów za 6,5 mln zł. Czy to drogo?

Sam zainteresowany (Fundusz) nie potrafi jeszcze podać dokładnej liczby nowych urzędników, tłumacząc, że zatrudni tylko konieczne minimum. Jak zwykle jednak informacje o większych wydatkach na płace w NFZ wzbudzają emocje.

Najtańszy płatnik w Europie?
Jak podaje Fundusz jego koszty administracyjne w 2012 roku, według planu, wyniosły 660 mln 836 tys. zł, w tym wynagrodzenia to 305 mln 368 tys. zł. W 2013 roku koszty administracyjne zaplanowano na 682 mln 594 tys. zł, w tym na płace - 305 mln 966 tys. zł. Jeśli dodamy do tego zarezerwowane 6,5 mln zł., na wynagrodzenia kadr urzędniczych w NFZ pójdzie 312,5 miliona złotych. Dużo to, czy mało?

W ocenie dr. Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku medycznego to bardzo mało. - NFZ jest bardzo oszczędną instytucją. Na administrację wydaje jedynie ok. 1,2 proc. własnego budżetu. U większości ubezpieczycieli te kwoty przekraczają 7-12 proc. a w niektórych przypadkach dochodzą do 20 proc. W komercyjnych ubezpieczeniach te wydatki są zupełnie kosmiczne - podkreśla Kozierkiewicz.

Podobnego zdania są inni eksperci. Rozrzutności płatnikowi przy wydatkach na cele administracyjne nie zarzucają nawet dyrektorzy publicznych szpitali.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali przyznaje nawet, że ilość pieniędzy jakie publiczny płatnik w Polsce przeznacza na administrację - w zestawieniu z budżetem tej instytucji - to ewenement na tle innych krajów. Dlatego w jego ocenie, w tej sytuacji 6,5 mln zł, które NFZ zamierza wydać na zatrudnienie dodatkowych pracowników we wskazanych sektorach, nie jest kwotą wartą zawziętych dyskusji.

Mało nie znaczy dobrze
Dr Kozierkiewicz zwraca uwagę na to, że wprawdzie oszczędności po stronie administracji są bardzo ważne w czasach spowolnienia gospodarczego, jednak trzeba się zastanowić, gdzie są ich granice. Jeżeli idą za daleko, to rodzą pewne problemy. W jego ocenie NFZ m.in. właśnie dlatego niedomaga w wielu dziedzinach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum