NFZ zapłaci za nowe świadczenie w poradniach AOS. Ważna zmiana dla pacjentów
Nowe świadczenie gwarantowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o iniekcję doszklistkową, procedurę medyczną, która polega na podawania leków do wnętrza gałki ocznej. W połowie lutego projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie przekazano do konsultacji.

Nowe świadczenie gwarantowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe świadczenie gwarantowane do poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Chodzi o iniekcję doszklistkową. Rekomendację w sprawie wydał prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Projekt rozporządzenia opublikowano w połowie lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji i przekazano do konsultacji publicznych,
Iniekcja to procedura medyczna polegająca na podawania do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych. Stosowana jest w leczeniu różnych schorzeń oka:
- neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem,
- cukrzycowego obrzęku plamki,
- niedrożności żył siatkówki,
- zakrzepu gałęzi żyły środkowej siatkówki,
- zapaleniu wnętrza gałki ocznej,
- retinopatii cukrzycowej
- czy krótkowzroczności patologicznej
Celem zmian jest zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych w odniesieniu do świadczenia opieki zdrowotnej „Iniekcja doszklistkowa”. Obecnie iniekcja doszklistkowa finansowana jest ze środków publicznych w ramach programu lekowego B.70 „Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki (ICD-10: H35.3, H36.0)” oraz w ramach lecznictwa szpitalnego
- Wprowadzenie świadczenia „Iniekcja doszklistkowa” do wykazu świadczeń gwarantowanych w AOS pozwoli na podawanie pacjentom w trybie ambulatoryjnym steroidów, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwwirusowych oraz leków immunosupresyjnych. Dostępność iniekcji w AOS stanie się zatem jednym z istotnych elementów terapii u pacjentów z różnymi chorobami narządu wzroku oraz przyczyni się do poprawy jakości ich życia - argumentuje resort zdrowia.
MZ przypomina, że wstrzyknięcie do ciała szklistego preparatu leczniczego umożliwia stosowanie wysoce ukierunkowanej terapii lekowej, maksymalizując dostarczanie leku terapeutycznego do tylnego bieguna oka, jednocześnie minimalizując toksyczność ogólnoustrojową.
- Korzyści z iniekcji zależą od leczonej patologii oka, ale zazwyczaj obejmują poprawę widzenia lub zapobieganie pogorszeniu widzenia. Korzyścią jest również bezpośrednie dostarczenie antybiotyku czy leku przeciwgrzybiczego do oka w pobliżu ogniska infekcji - wskazano w uzasadnieniu.
Ta recepta traci ważność po siedmiu dniach
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)