×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ zapłaci za nowe świadczenie w poradniach AOS. Ważna zmiana dla pacjentów

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, PAP05 marca 2023 15:00

Nowe świadczenie gwarantowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o iniekcję doszklistkową, procedurę medyczną, która polega na podawania leków do wnętrza gałki ocznej. W połowie lutego projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie przekazano do konsultacji.

NFZ zapłaci za nowe świadczenie w poradniach AOS. Ważna zmiana dla pacjentów
NFZ zapłaci za nowe świadczenie w poradniach AOS. Ważna zmiana dla pacjentów Fot. AdobeStock

 

Nowe świadczenie gwarantowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe świadczenie gwarantowane do poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Chodzi o iniekcję doszklistkową. Rekomendację w sprawie wydał prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Projekt rozporządzenia opublikowano w połowie lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji i przekazano do konsultacji publicznych,

Iniekcja to procedura medyczna polegająca na podawania do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych. Stosowana jest w leczeniu różnych schorzeń oka:

 • neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem,
 • cukrzycowego obrzęku plamki,
 • niedrożności żył siatkówki,
 • zakrzepu gałęzi żyły środkowej siatkówki,
 • zapaleniu wnętrza gałki ocznej,
 • retinopatii cukrzycowej
 • czy krótkowzroczności patologicznej

Celem zmian jest zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych w odniesieniu do świadczenia opieki zdrowotnej „Iniekcja doszklistkowa”. Obecnie iniekcja doszklistkowa finansowana jest ze środków publicznych w ramach programu lekowego B.70 „Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki (ICD-10: H35.3, H36.0)” oraz w ramach lecznictwa szpitalnego

- Wprowadzenie świadczenia „Iniekcja doszklistkowa” do wykazu świadczeń gwarantowanych w AOS pozwoli na podawanie pacjentom w trybie ambulatoryjnym steroidów, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwwirusowych oraz leków immunosupresyjnych. Dostępność iniekcji w AOS stanie się zatem jednym z istotnych elementów terapii u pacjentów z różnymi chorobami narządu wzroku oraz przyczyni się do poprawy jakości ich życia - argumentuje resort zdrowia.

MZ przypomina, że wstrzyknięcie do ciała szklistego preparatu leczniczego umożliwia  stosowanie wysoce ukierunkowanej terapii lekowej, maksymalizując dostarczanie leku terapeutycznego do tylnego bieguna oka, jednocześnie minimalizując toksyczność ogólnoustrojową.

- Korzyści z iniekcji zależą od leczonej patologii oka, ale zazwyczaj obejmują poprawę widzenia lub zapobieganie pogorszeniu widzenia. Korzyścią jest również bezpośrednie dostarczenie antybiotyku czy leku przeciwgrzybiczego do oka w pobliżu ogniska infekcji - wskazano w uzasadnieniu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze