Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia | 11-02-2021 15:21

NFZ zapłaci szpitalom pediatrycznym za tyle dzieci, ile przyjęły - czyli w sumie mniej?

Fundusz nie będzie już płacił szpitalom dziecięcym ryczałtu za leczenia, a za konkretnych pacjentów. Tych zaś w czasie pandemii jest zdecydowanie mniej.

W czasie pandemii dzieci, które nie chodzą do szkoły i nie biorą udziału w uprawianiu sportu mniej chorują, mniej doznają urazów. Fot. Archiwum

Jak podaje Gazeta Wyborcza, oddziały wojewódzkie NFZ poinformowały szpitale, że od stycznia 2021 r. nie będą one otrzymywały już ryczałtu na leczenie, a kwoty za tylu pacjentów, ile rzeczywiście przyjmą. Nie dotyczy to jedynie świadczeń finansowanych poza ryczałtem np. chemioterapii czy przeszczepów.

Według Gazety dla szpitali pediatrycznych oznacza to drastyczny spadek przychodów z NFZ, gdyż w czasie pandemii, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły, nie uprawiają sportu i nie wyjeżdżają na wypoczynek - mniej chorują, mniej doznają urazów.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie spodziewa się spadku przychodów o 15-25 proc., Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej szacuje, że będzie to aż 40 proc.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało GW, że w nowym rozporządzeniu jest ''wyjątek dla tych podmiotów, pozwalający na pełne ich finansowanie w dotychczasowej wysokości w przypadku realizacji poniżej limitu umowy, zaś w przypadku realizacji powyżej limitu nowa konstrukcja umowy umożliwia pełne sfinansowanie nadwykonań ze środków Funduszu Medycznego''.

Żeby dostać ryczałt w takiej wysokości jak dotychczas, szpital będzie musiał złożyć wniosek w NFZ. 

Przypomnijmy, że starosta Andrzej Płonka, będący też prezesem Związku Powiatów Polskich zaapelował we wtorek (9 lutego) o wycofanie zmian w zasadach finansowania szpitali pediatrycznych i wprowadzenie ich dopiero wtedy, gdy skończy się pandemia COVID-19, a szpitale będą mogły normalnie działać.

Starostwo w Bielsku-Białej jest właścicielem Szpitala Pediatrycznego w tym mieście.

Jak powiedział starosta, Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady finansowania szpitali pediatrycznych i "robi to z zaskoczenia". Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, od początku roku będzie płaciło za faktycznie wykonane świadczenia.

Starosta, pytany o wysokość kwot dotąd przekazywanych przez NFZ powiedział, że "pediatryk" co miesiąc otrzymywał ryczałt w wysokości 1/12 założonej sumy. To ponad 1,8 mln zł. - To oznacza, że za ten miesiąc otrzyma ok. 1,1 mln zł. Zabraknie pieniędzy na wynagrodzenia - wyjaśnił starosta.

Pracownicy bielskiego szpitala pediatrycznego nie otrzymali na razie styczniowych wypłat. Powiat, który jest jednostką prowadzącą, udzielił w czwartek placówce pożyczki na ten cel w wysokości 1 mln zł.

Więcej: katowice.wyborcza.pl