NFZ zapewnia: JGP zwiększą przychody szpitali

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2008 17:25

Po wdrożeniu JGP można oczekiwać wzrostu o około 12 proc. w zakresie finansowania lecznictwa szpitalnego

- Nowy system rozliczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjent wprowadzamy od 1 lipca, choć początkowo zapowiadaliśmy termin od 1 maja - przypominał Jacek Paszkiewicz. – Zdecydowaliśmy się na to małe opóźnienie ze względu na pilotaż realizowany w 42 szpitalach klinicznych, wojewódzkich i powiatowych, a także niepublicznych.

Szef Funduszu poinformował także, że do szpitali trafi wkrótce 1,3 mld zł, a w dalszych miesiącach br. kolejne 1,5 mld. Dodatkowe środki wiążą się ze zmianą planu finansowego na 2008, która wynika z kolei z podziału nadwyżek budżetowych za rok 2007.

- Nowy system rozliczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów wprowadzamy od 1 lipca, choć początkowo zapowiadaliśmy termin od 1 maja – przypomina Jacek Paszkiewicz. – Zdecydowaliśmy się na to małe opóźnienie ze względu na pilotaż realizowany w 42 szpitalach klinicznych, wojewódzkich i powiatowych, także niepublicznych. Wyniki pilotażu wskazują, że największym zagrożeniem jest obecnie sprawozdawczość szpitali, a głównie niedoskonałości w kodowaniu procedur ICD-9 i ICD-10. Niektóre lecznice sprawozdają tu zaledwie na poziomie 40 proc., inne z kolei radzą sobie w ponad 90 proc. i już w tej chwili są przygotowane do JGP. Pewne zagrożenia dotyczą również sfery informatyki.

To główne powody, dla których NFZ zdecydował się na trzymiesięczny okres przejściowy. W lipcu, sierpniu i wrześniu system JGP będzie już obowiązywał, ale w przypadku pojawienia się błędów w kodowaniu dyrektor szpitala będzie mógł, po wcześniejszym złożeniu wniosku do właściwego oddziału Funduszu, przedstawić rachunek do 1/12 swojego kontraktu w dowolnym systemie rozliczeniowym. Ma to zapewnić nieprzerwany dopływ środków do lecznic. Rozpoczynają się także szkolenia warsztatowe dla pracowników statystyki szpitalnej, którzy, jak zauważa prezes Paszkiewicz, muszą mieć świadomość, że od ich kodowania zależą teraz przychody placówki.

Wiceprezes NFZ odpowiedzialny za wdrożenie nowego systemu, Jacek Grabowski, podkreśla, że w Fundusz niczego nie zmienia w zakresie sprawozdawczości. Oczekuje jedynie poprawności zgodnej ze światowymi standardami. Oznacza to, że kodowanie trzeba wykonać na 4, a nie na 3 znakach, jako że wymagają tego międzynarodowe procedury ICD-10.

- W JGP mamy 492 grupy w 16 sekcjach powiązanych anatomicznie i fizjologicznie – wyjaśnia. – Każda grupa obejmuje około 300 przypadków, a w sytuacji trudnych, skomplikowanych zdarzeń incydentalnych, wyrażana będzie indywidualna zgoda i przedstawiana odrębna wycena. Niezależnie od JGP będziemy płacić za OIT, urazy wielonarządowe oraz osobodni przy długich pobytach, np. w leczeniu oparzeń czy w neonatologii. Naczelna zasada brzmi: nikt na tym nie straci. Jedni zyskają więcej, inni mniej, ale strat nie będzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum