NFZ: z punktu widzenia płatnika "ostry dyżur" nie istnieje

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2011 12:56

Powszechnie przyjętą praktyką, na terenie dużych miastach, jest tak zwany ostry dyżur, który polega na tym, że placówki wymieniają się między sobą obowiązkiem przyjmowania pacjentów w stanach nagłych. Według NFZ, takie działanie jest niezgodne z zawartą przez świadczeniodawcę umową.

NFZ: z punktu widzenia płatnika "ostry dyżur" nie istnieje

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy Centrali NFZ, Andrzej Troszyński powiedział, że z punktu widzenia NFZ, nie ma czegoś takiego jak ostry dyżur.

 

- Wojewódzkie oddziały wykupują świadczenia szpitalne całodobowe dla pacjentów. Żaden szpital nie może się wyłączyć w żadnej porze doby - reasumuje Troszyński.

 

Potwierdza to także Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

 

- Każdy szpital pracuje całodobowo, a pacjent ma prawo wyboru spośród wszystkich szpitali, które mają podpisaną umowę z NFZ - tłumaczy Nawrocka. - Dlatego pracownicy szpitala, którzy odsyłają pacjenta z urazem uzasadnionym medycznie, argumentując swoją decyzję stwierdzeniem, że szpital w tym dniu nie ma ostrego dyżuru, działają niezgodnie z umową z NFZ - dodaje.

 

Praktyka jest jednak zupełnie inna. Szpitale nadal przyjmują pacjentów w stanach nagłych według obowiązującego w danym mieście klucza, np. jeden szpital przyjmuje chorych zawsze w poniedziałki, środy i piątki i co drugą niedzielę, inny we wtorki, czwartki i soboty oraz pozostałe niedziele. Szpitalom chodzi o koszty i bezpieczeństwo samych chorych.

 

Rzecznik Nawrocka podkreśla, że jeżeli takie sytuacje się zdarzą to pacjenci powinni złożyć skargę na piśmie i wówczas NFZ podejmie kroki wyjaśniające w tej sprawie.

 

- Ponieważ sygnały o takim działaniu szpitali już się u nas pojawiły, umieściliśmy na stronie internetowej Kujawsko - Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ komunikat przypominający na czym polega umowa płatnika ze szpitalem i do czego ona zobowiązuje - podsumowuje Nawrocka.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum