MS/Rynek Zdrowia | 01-08-2011 12:56

NFZ: z punktu widzenia płatnika "ostry dyżur" nie istnieje

Powszechnie przyjętą praktyką, na terenie dużych miastach, jest tak zwany ostry dyżur, który polega na tym, że placówki wymieniają się między sobą obowiązkiem przyjmowania pacjentów w stanach nagłych. Według NFZ, takie działanie jest niezgodne z zawartą przez świadczeniodawcę umową.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy Centrali NFZ, Andrzej Troszyński powiedział, że z punktu widzenia NFZ, nie ma czegoś takiego jak ostry dyżur.

 

- Wojewódzkie oddziały wykupują świadczenia szpitalne całodobowe dla pacjentów. Żaden szpital nie może się wyłączyć w żadnej porze doby - reasumuje Troszyński.

 

Potwierdza to także Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

 

- Każdy szpital pracuje całodobowo, a pacjent ma prawo wyboru spośród wszystkich szpitali, które mają podpisaną umowę z NFZ - tłumaczy Nawrocka. - Dlatego pracownicy szpitala, którzy odsyłają pacjenta z urazem uzasadnionym medycznie, argumentując swoją decyzję stwierdzeniem, że szpital w tym dniu nie ma ostrego dyżuru, działają niezgodnie z umową z NFZ - dodaje.

 

Praktyka jest jednak zupełnie inna. Szpitale nadal przyjmują pacjentów w stanach nagłych według obowiązującego w danym mieście klucza, np. jeden szpital przyjmuje chorych zawsze w poniedziałki, środy i piątki i co drugą niedzielę, inny we wtorki, czwartki i soboty oraz pozostałe niedziele. Szpitalom chodzi o koszty i bezpieczeństwo samych chorych.

 

Rzecznik Nawrocka podkreśla, że jeżeli takie sytuacje się zdarzą to pacjenci powinni złożyć skargę na piśmie i wówczas NFZ podejmie kroki wyjaśniające w tej sprawie.

 

- Ponieważ sygnały o takim działaniu szpitali już się u nas pojawiły, umieściliśmy na stronie internetowej Kujawsko - Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ komunikat przypominający na czym polega umowa płatnika ze szpitalem i do czego ona zobowiązuje - podsumowuje Nawrocka.