NFZ: wypowiedzenie kontraktu szpitalowi EuroMedic utrzymane w mocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2014 16:51

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia nie uwzględnił zażalenia prywatnego szpitala EuroMedic Medical Center na decyzję dyrektora śląskiego oddziału Funduszu dotyczącą wypowiedzenia placówce części kontraktu.

NFZ: wypowiedzenie kontraktu szpitalowi EuroMedic utrzymane w mocy

Poinformowała o tym we wtorek (21 stycznia) rzeczniczka śląskiego oddziału Funduszu Małgorzata Jędrzejczyk. Dodała, że zarządzający szpitalem mają prawo do złożenia powtórnego zażalenia.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ wypowiedział katowickiemu szpitalowi EuroMedic Medical Center umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii. Nadal obowiązuje umowa na izbę przyjęć i okulistykę.

Decyzja przewidywała trzymiesięczny okres wypowiedzenia - kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia. Pracownicy EuroMedic tuż przed świętami przez tydzień okupowali w związku z tym siedzibę śląskiego OW NFZ. Okupację przerwali 23 grudnia - wobec zapowiedzi rozmów. 

Następnego dnia przedstawiciele kierownictwa i pracowników szpitala uzyskali deklarację p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego ws. rekomendowania dyrektorowi śląskiego OW Funduszu przedłużenia wypowiedzianego kontraktu na styczeń. Zgodnie z zapowiedzią władz Funduszu w tym czasie rozpatrzono zażalenie. 

Pracujący w szpitalu lekarz i przewodniczący tymczasowej komisji "S" Jan Borzymowski powiedział we wtorek PAP, że pracownicy z przygnębieniem przyjęli decyzję szefa NFZ. - Jesteśmy załamani. Jak długo można walić głową w mur, udowadniać, że nie jesteśmy złodziejami i normalnie leczymy pacjentów? - powiedział PAP. 

Placówka zatrudnia ok. 400 osób. Jak poinformował Borzymowski, zarządzający szpitalem planują złożyć powtórne zażalenie oraz wniosek o przedłużenie okresu wypowiedzenia o kolejny miesiąc. 

Regionalne media informowały wcześniej o domniemanych nieprawidłowościach podczas zawierania kontraktu przez placówkę. EuroMedic był jednym z dwóch katowickich szpitali, w których CBA sprawdzało procedury ubiegania się o kontrakty na 2012 r. i następne. Weryfikowano też procedury realizacji świadczeń w wybranych rodzajach i zakresach. 

Wobec podejrzenia nieprawidłowości w zakresie kontraktowania, CBA w czerwcu przesłało do Prokuratury Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Miałoby ono polegać na przedkładaniu fałszywych lub stwierdzających nieprawdę oświadczeń lub dokumentów w celu uzyskania zamówienia publicznego. Postępowanie to kontynuowało CBA. Jednocześnie swe kontrole prowadził NFZ. Przedstawiciele katowickiego oddziału Funduszu informowali, że wypadły one negatywnie dla EuroMedic". 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum