NFZ: wynagrodzenia pracowników to 0,44 proc. budżetu Funduszu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2017 08:49

Koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia stanowią niecały 1 proc. budżetu jakim dysponuje NFZ, z czego wynagrodzenia to 0,44 proc. kosztów ogółem - podał NFZ w odpowiedzi na informacje o premiach dla pracowników Funduszu.

NFZ: wynagrodzenia pracowników to 0,44 proc. budżetu Funduszu
Nakłady na leczenie pacjentów stanowią 97,48 proc. wszystkich kosztów Funduszu. Fot. Archiwum RZ

P.o. rzecznika prasowego centrali NFZ Sylwia Wądrzyk odnosząc się do publikacji "Faktu" pt. "NFZ na swoich nie oszczędza. Te kwoty mogą oburzać!" podała, że koszty administracyjne Funduszu stanowią "zaledwie niecały 1 proc. budżetu jakim dysponuje NFZ, z tego wynagrodzenia (w tym premie) to 0,44 proc. kosztów ogółem Funduszu".

Nakłady na leczenie pacjentów - jak wskazała - stanowią 97,48 proc. wszystkich kosztów Funduszu. - Oznacza to, że w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, NFZ jest jedną z najtańszych w utrzymaniu instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej UE - oceniła p.o. rzecznik centrali NFZ.

Wądrzyk wskazała, że NFZ nie dysponuje żadnym dodatkowym "specjalnym" budżetem na premie. - Są to środki zawarte w planie finansowym na wynagrodzenia zaoszczędzone np. z powodu absencji chorobowej pracowników czy osób przebywających na urlopach rodzicielskich - wyjaśniła. Podkreśliła, że pracownicy Funduszu nie otrzymują również tzw. trzynastek - czyli dodatkowego wynagrodzenia przysługującego pracownikom jednostek sfery budżetowej.

"Fakt" podał, że NFZ wypłacił w zeszłym roku swoim pracownikom 5,5 mln zł w ramach nagród. Rekordową kwotę ponad 4,3 mln zł NFZ przeznaczył na pracowników centrali. Tam - według gazety - dodatkowe pieniądze otrzymał niemal każdy - 418 osób na 419 zatrudnionych. W pozostałych oddziałach - jak podał "Fakt" premię otrzymał co 3-4 zatrudniony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum