×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ wydał 280 mln zł na leczenie Polaków za granicą w ramach EKUZ. Rekordowa faktura przekroczyła 2 mln zł

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP29 sierpnia 2023 11:54Aktualizacja: 29 sierpnia 2023 12:05

NFZ wylicza wydatki na koszty pomocy medycznej dla Polaków za granicą. - W ubiegłym roku koszty pomocy w ramach EKUZ, którą sfinansował NFZ, wyniosły blisko 280 mln zł – przekazała rzeczniczka Funduszu Beata Kopczyńska. Najwyższa faktura za jedną osobę wyniosła 2,15 mln zł. Do zdarzenia doszło w Niemczech, a pacjent przebywał w szpitalu cztery miesiące. Inny rachunek opiewał na prawie 1,16 mln zł. I w tym przypadku ubezpieczony wymagał leczenia szpitalnego, a jego pobyt trwał kilka miesięcy.

NFZ wydał 280 mln zł na leczenie Polaków za granicą w ramach EKUZ. Rekordowa faktura przekroczyła 2 mln zł
NFZ: w 2022 r. koszty pomocy w ramach EKUZ wyniosły blisko 280 mln zł; rekordowa faktura opiewała na ponad 2 mln zł Fot. Shutterstock

 

NFZ przeznaczył 280 mln zł na pomoc w ramach EKUZ

Najwyższa faktura za jedną osobę, która wpłynęła do Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 r., wyniosła 2,15 mln zł. Do zdarzenia doszło w Niemczech, a pacjent przebywał w szpitalu cztery miesiące.

Inny rachunek do sfinansowania opieki medycznej opiewał na prawie 1,16 mln zł. I w tym przypadku ubezpieczony wymagał leczenia szpitalnego, a jego pobyt trwał kilka miesięcy.

W statystykach najwyższych faktur za leczenie w ramach EKUZ znalazła się też ta wystawiona na ponad 900 tys. zł, którą przedstawił szwedzki szpital za półtoramiesięczną hospitalizację pacjenta z Polski.

Największe kwoty za leczenie w ramach EKUZ pochodzą z Niemiec

Największe kwoty za leczenie w ramach EKUZ pochodzą z:

 • Niemiec (55 proc. całej kwoty roszczeń otrzymanych przez NFZ w 2022 r.),
 • Belgii (6,94 proc.),
 • Francji (6,63 proc.),
 • Holandii (4,27 proc.)
 • Wielkiej Brytanii (4,22 proc.).

Karta EKUZ w nagłych sytuacjach daje prawo do korzystania ze świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących obywateli państwa, do którego podróżujemy. W większości europejskich państw, w których karta EKUZ jest honorowana, istnieje tzw. współpłacenie za leczenie przez pacjenta.

- W 2022 r. ubezpieczeni Polacy skorzystali z EKUZ w 24 państwach. Do NFZ wpłynęło ponad 68 tys. faktur za leczenie naszych obywateli w ramach EKUZ na blisko 280 mln zł. Niektóre koszty opieki medycznej za jednego pacjenta wyniosły milion złotych i więcej - przekazała cytowana w informacji NFZ rzeczniczka Funduszu.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana m.in. w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze