NFZ wycenił wykonanie testu metodą RT-PCR na 280 zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 16:02

Narodowy Fundusz Zdrowia wycenił wykonanie testu diagnostycznego metodą RT-PCR (testy molekularne) w kierunku SARS-CoV-2 na 280 zł - wynika z zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. NFZ wycenił wykonanie testu metodą RT-PCR na 280 zł.

Fot. Shutterstock

Zarządzeniem zmodyfikowano postanowienia dotyczące wartości testów diagnostycznych metodą RT-PCR na obecność wirusa SARS‑CoV-2. Jak wytłumaczono dalej chodzi o dostosowanie tej wartości do kosztów finansowania testów zgodnie z poleceniem wydanym przez ministra zdrowia, a dotyczącym umów podpisywanymi przez NFZ z poszczególnymi podmiotami na przeprowadzanie takich testów.

NFZ wycenił wykonanie testu metodą RT-PCR uwzględniający koszt odczynników na 280 zł, a z wyłączeniem tych kosztów na 140 zł.

W Polsce rekomendowane są testy molekularne polegające na izolacji i wykryciu fragmentów genomu wirusa SARS-CoV-2. Materiałem, który podlega analizie w zaawansowanym technologicznie laboratorium, jest wymaz pobrany z dolnych lub górnych dróg oddechowych. Ten rodzaj badania przeprowadza obecnie w Polsce ponad 80 laboratoriów. Dają one najbardziej wiarygodne wyniki.

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum