NFZ wycenił objazdowe punkty szczepień na ponad 100 zł. Jest zarządzenie prezesa

Autor: oprac. KG • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 10:43

W nowelizacji zarządzenia NFZ dodano produkt rozliczeniowy: Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w objazdowym punkcie szczepień bez transportu pacjenta z uwzględnieniem dodatkowego kosztu promowania szczepienia. Jego wartość to 101,97 zł.

NFZ wycenił objazdowe punkty szczepień na ponad 100 zł. Jest zarządzenie prezesa
Mobilny punkt szczepień w woj. śląskim / Fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • W związku z możliwym wystąpieniem kolejnej fali zakażeń koronawirusem konieczne jest prowadzenia bezpośrednich spotkań z pacjentami w celu realizacji aktywnej i skutecznej edukacji promującej szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 połączonej z zaszczepieniem pacjenta
  • Zadanie to najlepiej wypełnią pracownicy sektora ochrony zdrowia są najbardziej zaufanym źródłem informacji o szczepionkach zarówno dla pacjentów oraz dla rodziców
  • Wobec powyższego nowelizacja zarządzenia prezes NFZ wprowadza nowy produkt rozliczeniowy 99.03.0805 Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w objazdowym punkcie szczepień bez transportu pacjenta z uwzględnieniem dodatkowego kosztu promowania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2
  • Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 sierpnia 2021 r.

Fundusz opublikował zarządzenie nr 137/2021/DSOZ prezesa NFZ z dnia 30.07.2021 r. zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Niniejsze zarządzenie stanowi kontynuację podejmowanych działań na rzecz zwalczania COVID-19, w szczególności wykonanie polecenia Ministra Zdrowia wyrażonego w piśmie z dnia 30 lipca 2021 r.

Fundusz zapłaci za edukację na temat szczepień przeciw Covid-19

W związku z zagrożeniem ponownego wzrostu zachorowalności na chorobę COVID-19 zachodzi konieczność prowadzenia bezpośrednich spotkań z pacjentami w celu realizacji aktywnej i skutecznej edukacji promującej szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 połączonej z zaszczepieniem pacjenta - czytamy w uzasadnieniu NFZ.

Pracownicy sektora ochrony zdrowia są najbardziej zaufanym źródłem informacji o szczepionkach zarówno dla pacjentów oraz dla rodziców i to właśnie odpowiedzi udzielane przez profesjonalistów mają znaczenie i pomagają podjąć świadomą decyzję o otrzymaniu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 dla siebie lub swoich bliskich.

Co obejmuje nowy produkt rozliczeniowy NFZ za 101,97 zł?

Wobec powyższego dodano nowy produkt rozliczeniowy 99.03.0805 Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w objazdowym punkcie szczepień bez transportu pacjenta z uwzględnieniem dodatkowego kosztu promowania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Jego wartość to 101,97 zł - wskazana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w piśmie z dnia 28 lipca 2021 r. znak: WT.5403.26.2021.KL.3.

Produkt ten obejmuje koszty (osobowe i materiałowe) wykonania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 w punkcie szczepień zlokalizowanym w terenie, poza stałym miejscem udzielania świadczenia wraz z dodatkowymi kosztami związanymi z aktywnym i skutecznym promowaniem szczepienia SARS-CoV-2, w tym koszty rozmowy edukacyjnej z pacjentem nt. szczepienia.

Jednocześnie w załączniku dokonano zmiany technicznej kodów produktów rozliczeniowych dla dwóch produktów: Wstępna kwalifikacja typu pretriage (nowy kod: 99.06.0013) oraz Pobranie materiału biologicznego (nowy kod: 99.06.0012), któremu nadano nowe brzmienie.

Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 sierpnia 2021 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum