NFZ ws. profilaktycznych programów zdrowotnych

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2019 10:53

Na stronach NFZ opublikowane zostało zarządzenie prezesa Funduszu ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju programy zdrowotne w zakresach: profilaktyczne programy zdrowotne.

NFZ ws. profilaktycznych programów zdrowotnych
Zmiany są związane z rosnącymi kosztami świadczeniodawców Fot. Shutterstock

Zmiany wprowadzone tym zarządzeniem, w porównaniu do zarządzenia dotychczas obowiązującego, polegają na podwyższeniu wyceny punktowej świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Ponadto, wycenę procedur: „kolposkopia” oraz „kolposkopia z celowanym pobraniem wycinków i badaniem histopatologicznym” w ramach etapu pogłębionej diagnostyki programu profilaktyki raka szyjki macicy podniesiono do poziomu finansowania analogicznych procedur w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Z uwagi na fakt, że wprowadzenie powyższych modyfikacji wiązałoby się z wydaniem kolejnego zarządzenia zmieniającego, dla zwiększenia czytelności i przejrzystości przepisów regulujących zawieranie i realizację umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: programy zdrowotne w zakresach: profilaktyczne programy zdrowotne zdecydowano się na wprowadzenie nowej regulacji.

Skutek finansowy wynikający z wprowadzenia niniejszej nowelizacji zarządzenia, wyliczony w oparciu o dane dotyczące realizacji świadczeń w roku 2018, szacowany jest, przy założeniu identycznej struktury realizowanych świadczeń, na około 5,16 mln zł w II połowie 2019 r., w tym procedury z programu profilaktyki raka szyjki macicy ok. 92 tys. zł, co daje w skali roku kwotę ok. 10,3 mln zł (w tym kolposkopia ok. 184 tys. zł).

Przepisy zarządzenia stosuje się do świadczeń udzielanych od dnia 1 lipca 2019 r.

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum