NFZ ws. nowych zarządzeń prezesa Funduszu: krótsze kolejki, 680 mln zł dla szpitali

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2019 17:58

Skrócenie kolejek, poprawa dostępności do świadczeń kosztochłonnej diagnostyki - tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM), operacji usunięcia zaćmy oraz poprawa kondycji finansowej szpitali to najważniejsze cele zarządzeń podpisanych 29 marca przez prezesa NFZ.

NFZ ws. nowych zarządzeń prezesa Funduszu: krótsze kolejki, 680 mln zł dla szpitali
Jak wskazuje NFZ, budżety szpitali zostaną zasilone kwotą ponad 680 mln zł Fot. Fotolia

To także, jak zapewnia NFZ w informacji opublikowanej na swojej stronie internetowej, realizacja zmian zapowiedzianych dwa tygodnie temu przez ministra zdrowia.

29 marca prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenia dotyczące ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, oraz leczenia szpitalnego, dzięki któremu operacje usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimitowo, zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów.

Pozwoli to na zmniejszenie liczby osób oczekujących na udzielenie świadczeń, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania. Zarządzenia gwarantują zwiększenie kontraktów placówek opieki zdrowotnej raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń.

Innym ważnym elementem jest zmiana wyceny w zakresach leczenia szpitalnego - chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Zmiana ta dotyczy ok. 300 z 667 grup z katalogu JGP, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.

Działanie to jest odpowiedzią na narastające koszty udzielania świadczeń, w szczególności związanych z wynagrodzeniami personelu. Przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej szpitali, zasilając ich budżety łącznie kwotą ponad 680 mln zł. Ponad 350 mln zł (54 proc.) trafi do szpitali I i II stopnia systemu PSZ (sieci szpitali), z których większość stanowią szpitale powiatowe.

Więcej: nfz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum