NFZ wliczając transport w świadczenie zaniża koszty dializ

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2009 09:58

NFZ chce wliczyć do ceny hemodializ koszty transportu pacjenta. Zdaniem ekspertów powinien on być wyceniany oddzielnie.

NFZ wliczając transport w świadczenie zaniża koszty dializ

Zdaniem przedstawicieli stacji dializ, włączanie do ceny hemodializ kosztów transportu pacjenta jest nieuzasadnione. Również Związek Powiatów Polskich przeciwny jest takiemu rozwiązaniu. Tym bardziej, że koszty transportu zostały ustalone w wysokości blisko połowy aktualnie obowiązującej stawki, czyli 414 zł. Poza tym wliczanie kosztów transportu do wyceny hemodializ, zdaniem stowarzyszeń pacjentów, ogranicza dostępność świadczenia.

ZPP w sprawie kontraktowania hemodializ skierował pismo do prezesa NFZ, który w odpowiedzi poinformował, że przy analizie ich kosztów wystąpiła rozbieżność dotycząca tego, ilu pacjentów faktycznie korzysta z transportu zapewnianego przez świadczeniodawcę, a ilu przyjeżdża na zabiegi samodzielnie wynikająca z braku wiarygodnych danych.

Zdaniem Iwony Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, transport na dializę powinien być świadczeniem odrębnie kontraktowanym. To rozwiązanie popiera również ZPP. Inną możliwością jest ustalenie dwóch różnych stawek w zależności od tego, czy pacjent jest transportowany do stacji dializ czy też nie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum