NFZ: w tym roku nie będzie refundacji in vitro

Autor: Dziennik, IB/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2009 09:58

Zdaniem Funduszu refundacja procedur zapłodnienia pozaustrojowego w br. jest nierealna z dwóch powodów. Pierwszy to kryzys. Drugi - brak regulacji prawnych.

Choć poseł Jarosław Gowin z PO, autor projektu ustawy dotyczącej in vitro, wielokrotnie podkreślał, że będzie rekomendował refundację częściową, jeszcze w listopadzie ub. r. premier Donald Tusk zapowiedział refundację całkowitą. Joanna Mucha, sekretarz komisji bioetycznej, która przygotowała dla premiera rekomendacje ustawowych regulacji, jest przeciwna temu rozwiązaniu.

– Jeśli państwo finansowałoby w całości zarówno procedurę, jak i leki, założę się, że nagle u wszystkich pacjentek koszty leków podskoczyłyby do ceny maksymalnej i powstałby czarny rynek – wyjaśniała „Dziennikowi” posłanka PO.

Lewica, która już we wrześniu ub. r. złożyła projekt ustawy refundacyjnej, zakłada, że koszty refundacji mogą wynieść 250 mln zł rocznie.

– Myślę, że to przeszacowana kwota i refundacja in vitro może kosztować mniej – ocenia wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Tomasz Niemiec, natomiast prof. Marian Szamatowicz, jeden z prekursorów metody in vitro w Polsce, szacuje, że całkowita refundacja to koszt ok. 100 mln zł rocznie.

Na razie wszystko wskazuje na to, że refundacja in vitro odsunie się w bliżej nieokreśloną przyszłość. W „kryzysowym” budżecie państwa zabraknie na nią prawdopodobnie środków: w tym roku należy się spodziewać mniejszych wpływów ze składek, niż zakładano we wrześniu ubiegłego roku, gdy kończono prace nad planem finansowym dla NFZ. Także ustawa dotycząca in vitro pozostaje nadal w sferze dyskusji, brakuje zatem podstaw legislacyjnych niezbędnych dla wprowadzenia refundacji.

Prof. Leszek Pawelczyk, Kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zwraca uwagę, że regulacje europejskie dotyczące refundacji in vitro są bardzo zbliżone.

– Różnią się szczegółami, nad którymi zawsze można dyskutować: na przykład – czy wiek kobiety może mieć wpływ na refundację lub w jakim zakresie refundacja powinna obowiązywać – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Pawelczyk. – Mamy w UE doskonałe wzorce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum