NFZ uwalnia rezerwę ogólną. Na co przeznaczy dodatkowe 850 mln zł?

Autor: oprac. KG • Źródło: NFZ28 czerwca 2021 16:50

Jest zgoda na zmianę w planie finansowym NFZ na 2021 r. Ponad 850 mln zł uruchomione z rezerwy ogólnej Fundusz przeznaczy m.in. na program pilotażowy Profilaktyka 40+.

Na ten krok wyraziły zgodę Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Fot. Archiwum
  • Lepsza od zakładanej kondycja finansów NFZ pozwoliła na uruchomienie rezerwy ogólnej w budżecie Funduszu na 2021 r.
  • Na ten krok wyraziły zgodę Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł
  • Pieniądze zostaną rozdysponowane na program Profilaktyka 40+, zniesienie limitów u specjalistów i wyższe wynagrodzenie dla personelu medycznego

W komunikacie z poniedziałku 28 czerwca NFZ informuje na co przeznaczy dodatkowe środki w kwocie ponad 851 mln zł. 

Na Program Profilaktyka 40+ pójdzie aż 500 mln zł z rezerwy ogólnej

Równo 500 mln zł z rezerwy ogólnej Fundusz przeznaczy na realizację programu pilotażowego Profilaktyka 40+. Pilotaż rusza 1 lipca - informuje Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdej osobie po 40 roku życia, która zgłosi się do programu, zapewnia pakiet bezpłatnych badań. Można z nich skorzystać do końca tego roku.

200 mln zł na zniesienie limitów u specjalistów

Kolejne 200 mln zł trafi do Oddziałów Wojewódzkich NFZ. Środki zostaną zabezpieczone na pokrycie wydatków związanych z wprowadzeniem nielimitowanych świadczeń w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej. Zniesienie limitów na leczenie przez lekarzy specjalistów wchodzi w życie od 1 lipca 2021 roku.

Środki zostaną rozdysponowane między poszczególnie oddziały wojewódzkie w oparciu o algorytm podziału środków obowiązujący na 2021 rok.

Dodatkowe pieniądze również na wyższe wynagrodzenie dla personelu medycznego

Ponad 147,1 mln zł zasili budżet NFZ w części Centrali Funduszu. Dzięki dodatkowym pieniądzom możliwe będzie uzupełnienie środków na pokrycie kosztów podwyżki wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia.

Wzrost wynagrodzenia został ujęty w zmianie planu finansowego NFZ na 2021 r., którą przeprowadzamy w odrębnym trybie. Obie zmiany pozwolą na wypełnienie zobowiązań wynikających z nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zarządzenie Nr 115/2021/DEF w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum