NFZ uruchamia 6,5 mld zł na podwyżki dla medyków oraz 2,5 mld "na dodatkowe koszty"

Autor: oprac. MP • Źródło: NFZ/Rynek Zdrowia12 lipca 2022 15:09

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o uruchomieniu 6,5 mld zł na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych. Chodzi o pieniądze na podwyżki w ochronie zdrowia, które weszły w życie 1 lipca. Fundusz informuje, że do placówek trafi również 2,5 mld zł z przeznaczeniem na "pokrycie dodatkowych kosztów".

NFZ uruchamia 6,5 mld zł na podwyżki dla medyków oraz 2,5 mld "na dodatkowe koszty"
NFZ przekaże 6,5 mld zł na podwyżki dla medyków Fot. Shutterstock
 • We wtorek 12 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o uruchomieniu 6,5 mld zł na podwyżki dla medyków
 • Pieniądze mają być przeznaczone na pensje, zgodnie z wprowadzoną od 1 lipca ustawą o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
 • NFZ przekaże placówkom medycznym także dodatkowe 2,5 mld zł na pokrycie kosztów związanych z bieżącym ich funkcjonowaniem

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy 6,5 mld zł na podwyżki dla medyków

- W związku z realizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a co za tym idzie koniecznością podniesienia jeszcze w tym miesiącu minimalnego wynagrodzenia w placówkach ochrony zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o uruchomieniu na ten cel kwoty 6,5 mld zł - poinformował NFZ na swojej stronie. 

Fundusz przypomina, iż "wejście w życie wskazanej ustawy oznacza konieczność podniesienia przez każdego kierującego placówką medyczną wynagrodzenia swoich pracowników do poziomu przewidzianego tym aktem prawnym".

Podkreśla także, że zgodnie z art.5 ustawy, wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczy również pracowników pozamedycznych, zatrudnionych w danym podmiocie medycznym. 

Do placówek medycznych trafi 9 mld zł z NFZ

Oprócz 6,5 mld zł z przeznaczeniem na podwyżki dla medyków, do placówek medycznych trafi dodatkowo 2,5 mld zł.

NFZ wyjaśnia, że kwota ta ma być przeznaczona "na pokrycie dodatkowych kosztów, związanych z bieżącym funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia".

- Wydatkowanie tej kwoty jest zależne od indywidualnej decyzji kierownictwa każdego z podmiotów medycznych - tłumaczy Fundusz.

Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od 1 lipca podwyżki obejmą m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów czy pracowników niemedycznych.

Do 13 lipca dyrektorzy podmiotów leczniczych powinni zawrzeć porozumienia w sprawie sposobu podwyższenia wynagrodzenia ze związkami zawodowymi. Na podstawie porozumień dojdzie do ustalenia warunków i sposobu podwyższania wynagrodzeń zasadniczych.

Natomiast od 15 lipca ma się rozpocząć aneksowanie umów placówek z NFZ, dzięki czemu otrzymają one dodatkowe pieniądze na wypłaty podwyżek.

Zakłada się, że pierwsze wyższe pensje minimalne pracownikom ochrony zdrowia mają zostać wypłacone w sierpniu, z wyrównaniem od lipca.

Nowe najniższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca:

 • lekarz specjalista (II stopień): z 6 769 zł do 8 210 zł - wzrost o 1 441 zł;
 • lekarz ze specjalizacją I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł - wzrost o 2 009 zł;
 • mgr pielęgniarstwa albo położnictwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający tytułu magistra i specjalizacji: z 5 478 zł do 7 304 zł - wzrost o 1 827 zł;
 • lekarz dentysta, bez specjalizacji: z 5 477 zł do 6 738,41 - wzrost o 1260,89 zł;
 • lekarz lub dentysta stażysta: z 4 185 zł do 5 379 zł - wzrost o 1 194 zł;
 • mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka lub położna wymagająca wyższego wykształcenia i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim i specjalizacją, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł - wzrost o 1 590 zł;
 • pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł - wzrost o 1 550 zł;
 • fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik elektroradiologii, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia: z 4 185 do 5 323 zł - wzrost o 1 137 zł;
 • opiekun medyczny oraz technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł - wzrost o 1 097 zł;
 • pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik medyczny - np. sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł - wzrost o 632 zł.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum