NFZ: ubiegłoroczne skierowania ważne po rejestracji

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2010 14:39

Skierowanie z 2009 roku np. na tomografię od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) trzeba zarejestrować w pracowni diagnostycznej do 31 stycznia.

NFZ: ubiegłoroczne skierowania ważne po rejestracji

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w dalszym ciągu mogą natomiast kierować na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, które finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych (ASDK) – poinformowała  portal rynekzdrowia.pl Centrala NFZ.

Pacjenci mogą również skorzystać z tych bardziej kosztownych badań, jak np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, na które mają skierowanie od lekarza POZ, wystawione w ubiegłym roku. Fundusz jednak stawia wymagania w tej kwestii.

„Na podstawie skierowań wystawionych w roku 2009 przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy nierealizujących świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, rehabilitacja lecznicza oraz opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że badania te mogą być sfinansowane w sytuacji, gdy skierowanie zostało zarejestrowane w pracowni wykonującej badanie do 31 stycznia 2010 r. oraz termin jego realizacji mieści się w okresie 1 stycznia-31 marca 2010 r.” – wyjaśnia w komunukacie NFZ.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia lekarze POZ nie mogą wystawiać skierowań na kosztochłonne badania diagnostyczne, może to zrobić jedynie specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum