NFZ: trzy filary projektu opieki koordynowanej w modelu POZ Plus

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2019 11:41

Projekt POZ PLUS wprowadza do systemu model opieki koordynowanej nad pacjentem na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. O rosnącej roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia informował Adam Niedzielski, prezes NFZ.

NFZ: trzy filary projektu opieki koordynowanej w modelu POZ Plus
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Będziemy nagradzać za zachowanie zdrowia w społeczeństwie. Chodzi o profilaktykę i promocję zdrowego trybu życia już w #POZ. To zbuduje głębsze zaufanie między lekarzem i pacjentem - podkreślał prezes NFZ.

Szef Funduszu zaznaczał, że już dzisiaj NFZ premiuje POZ, m.in. za:
- zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych przez podmioty POZ, które uzyskały certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia
- wystawianie e-recept
- możliwość zatrudnienia dodatkowych lekarzy w miejscach o niskiej gęstości zaludnienia
- zwiększenie finansowania świadczeń związanych z opieką nad pacjentami chorymi przewlekle: choroby układu krążenia, cukrzyca i choroby tarczycy
- poprawę zgłaszalności pacjentów na badania profilaktyczne: choroby układu krążenia i rak szyjki macicy.

Czytaj więcej: Zmiany w POZ: Fundusz nie chce już płacić za "choroby", ale za utrzymywanie w zdrowiu

Prezes Niedzielski zdradził też plany na przyszłość POZ. Chodzi m.in. finansowanie koordynacji opieki, która jest właśnie elementem projektu POZ PLUS.

Projekt opieki koordynowanej w modelu POZ Plus opiera się na: profilaktyce, koordynacji opieki i chorobach przewlekłych.

Elementem profilaktyki są bilanse zdrowia, podczas których personel medyczny szczegółowo wypytuje o stan zdrowia, przebyte choroby i te, które najczęściej występowały w rodzinie. Na koniec zleca wykonanie podstawowych badań i zaprasza na wizytę u lekarza POZ z wynikami.

-  Jeśli jesteśmy zdrowi lekarz zaproponuje jeszcze skorzystanie z bezpłatnej edukacji, żeby jak najdłużej potrzymać zdrowy tryb życia. Jednak, jeśli coś wzbudzi jego wątpliwości, zleci bardziej szczegółowe badania lub przejście na ścieżkę zarządzania chorobą - wyjaśniał Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz w Centrali NFZ, który nadzoruje projekt POZ PLUS.

W pilotażu POZ Plus uczestniczą w większości małe jednostki (do 5 tys. osób pod opieką placówki) z każdego województwa w Polsce. Jak poinformował Dariusz Dziełak, dyrektor nadzorujący projekt, w sumie jest to 41 POZ.

Do czerwca 2019 roku placówki uczestniczące w projekcie wykonały ponad 21 tys. bilansów. To ponad połowa zakontraktowanych w umowach. Z bilansów podstawowych i pogłębionych częściej korzystają kobiety (ok. 60%). Biorąc pod uwagę wiek, najchętniej dali się na nie namówić 30-latkowie i 40-latkowie oraz osoby po 60. roku życia.

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum