NFZ: testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 16:19

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia - podaje Centrala NFZ na swojej stronie, publikując treść stosownego zarządzenia.

NFZ pokryje koszty testów na SARS-Cov-2 dla personelu i pacjentów każdego szpitala; FOT. Shutterstock

Taką możliwość wprowadza podpisana w sobotę (4 kwietnia) nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą.

Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

- To fundamentalna zmiana. Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju - podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej o zarządzeniu:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/testy-na-koronawirusa-dla-pacjentow-i-personelu-medycznego-kazdego-szpitala-w-polsce,7689.html

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum