NFZ tak tnie kontrakty w psychiatrii, że MZ może nie zdążyć jej zreformować

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2019 12:13

NFZ obniża kontrakty poradniom otaczającym opieką psychiatryczną dzieci i młodzież. Kolejki do tych świadczeń mogą się jeszcze bardziej wydłużyć.

NFZ tak tnie kontrakty w psychiatrii, że MZ może nie zdążyć jej zreformować
Centrum Pediatrii w Sosnowcu obniżono umowę na poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci aż o 48 proc. Fot. Materiały prasowe

Konsultanci w dziedzinie psychiatrii alarmują, że obniżenie finansowania dla poradni może skutkować ich likwidacją. Problem ten szczególnie widoczny jest w przypadku dolnośląskich i śląskich publicznych ośrodków świadczących usługi ambulatoryjne i dzienne dla dzieci i młodzieży.

W trudnej sytuacji znajduje się m.in. Centrum Pediatrii w Sosnowcu, któremu obniżono umowę na poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci aż o 48 proc. Na wizytę w poradni czeka się około roku.

Sytuacja dziwi specjalistów, tym bardziej, że resort zdrowia planuje reformę psychiatrii dzieci i młodzieży, której celem jest przeniesienie leczenia jak najbliżej pacjenta. Trzon systemu mają stanowić właśnie poradnie, szpital ma być ostatecznością - gdy pacjentowi nie uda się pomóc na niższym poziomie.

Tymczasem w niektórych województwach to właśnie w przypadku poradni zmniejszane są wartości umów.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum