NFZ: stażysta nie może realizować świadczeń w ramach umowy z Funduszem

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 14:20

Zamiana ograniczonego prawa wykonywania zawodu (PWZ) na pełne, ale zawężone do miejsca stażu, dała stażystom prawo do wystawiania recept i zwolnień, wydawania opinii i orzeczeń lekarskich czy stwierdzania zgonu. To także uznanie stażysty za pełnoprawnego członka personelu. Jednak takiego praktykanta nie można wykazać w umowie z NFZ.

NFZ: stażysta nie może realizować świadczeń w ramach umowy z Funduszem
Fot. Fotolia

Właściciel praktyki podstawowej opieki zdrowotnej ze Szczecina przyjął na staż studenta. Kiedy chciał go jednak wykazać jako pracownika w umowie z Funduszem, dostał odpowiedź odmowną. Urzędnicy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ orzekli, że lekarz stażysta nie może być ''wskazany w potencjale do udzielania świadczeń w umowie".

''Nie negujemy możliwości odbywania stażu podyplomowego w państwa placówce, wskazujemy jedynie, że lekarz stażysta nie może realizować świadczeń w ramach łączącej nas umowy" - napisano, powołując się na rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z podstawowej opieki zdrowotnej, określające kwalifikacje wymagane od lekarzy wskazanych do udzielania świadczeń w ramach umowy z NFZ.

- Taka interpretacja przepisów jest bez sensu, bo wypacza ideę stażu podyplomowego - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" dr Michał Bulsa, przewodniczący Komisji Młodego Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum