Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 14-04-2017 09:03

NFZ: stawki za leczenie mają wzrosnąć jeszcze w tym roku

Od 1 lipca br. wszystkie świadczenia realizowane w szpitalach będą lepiej płatne, a podwyżki obejmą też poradnie specjalistyczne. W sumie do placówek trafi o ponad 600 mln zł więcej.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zasady, NFZ za punkty (w których ustala się wartość procedur) zapłaci 54 zł, a nie jak od wielu lat maksymalnie 52 zł.

Zwiększenie wartości punktowej dla szpitali zakładają m.in. przedstawione do konsultacji projekty zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, leczenie ambulatoryjne i inne.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, w praktyce zmieni się też sposób ich przeliczania - tak, by był jednolity z poradniami specjalistycznymi. Chodzi o to, że do sieci szpitali (która ruszy od 1 października), lecznice będą wchodzić z wybranymi oddziałami i odpowiadającymi im poradniami.

W projekcie zarządzenia zostały przeliczone dotychczasowe wartości punktowe poszczególnych produktów rozliczeniowych na nową liczbę punktów - przy założeniu, że średnia wartość punktu będzie wynosić 1 zł.

Jeśli zabieg "kosztował" dotychczas 5 pkt, to był liczony 5 razy po 52 zł, a będzie 5 razy po 54 zł. A w dokumentach zamiast 5 pkt pojawi się wartość 270 pkt (po przeliczeniu na nowy system) i 270 zł (podwyżka o 10 zł).

Projekt zarządzenia prezesa NFZ zmieniający rozliczenia ze szpitalami 13 kwietnia trafił do konsultacji. Potrwają dwa tygodnie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl