NFZ: skrócenie czasu oczekiwania na zabieg za pieniądze jest nielegalne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 października 2012 12:16

Jeśli szpital ma możliwość przeprowadzenia operacji z pieniędzy publicznych, nie może składać komercyjnych propozycji - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, na wiele zabiegów finansowanych przez Funduszu trzeba czekać kilkanaście miesięcy. W niektórych placówkach ten czas można skrócić nawet do tygodnia za kilka lub kilkanaście tys. zł. Tajemnicą poliszynela jest to, że szpitale otwarcie takie propozycje składają pacjentom. Odsyłają też pacjentów po wizycie do prywatnych klinik, gdzie szybko można wykonać badania, zabiegi czy operacje.

Reporter TOK FM sprawdził jak wygląda to w kolejnej warszawskiej klinice. Rozmowę zarejestrował kilka miesięcy temu. Słychać na nim propozycję przyspieszenia operacji i skrócenia kolejki, jeśli zamiast finansowania z kontraktu, pacjent zdecyduje się na prywatny zabieg.

W rozmowie z TOK FM Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, wyjaśnia, że jeśli szpital ma pieniądze i może przeprowadzić operację z funduszy publicznych, nie może składać komercyjnych propozycji. Jeśli tak robi, łamie umowę i to jest jedno z najcięższych naruszeń umowy z publicznym płatnikiem. Może się to skończyć zerwaniem umowy.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum