dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowa | 12-11-2015 12:45

NFZ ściga osoby, które leczyły się bez uprawnień. Pytanie: czy warto?

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ podejrzewa 30 tysięcy pacjentów, że leczyli się, nie mając ważnego ubezpieczenia. Łączna wartość świadczeń, za jakie pomorski NFZ dochodzi zwrotu pieniędzy, to około 17 mln zł.

NFZ ściga osoby, które leczyły się bez uprawnień. Fot. Archiwum

Ile osób ostatecznie będzie musiało zwrócić pieniądze za leczenie i jaką kwotę uda się odzyskać - trudno na razie przewidzieć. W praktyce bowiem najczęściej na różnych etapach wyjaśniania statusu pacjenta NFZ sprawy umarza.

Zdaniem ekspertów gra niewarta jest świeczki - czynności administracyjne związane z wyjaśnianiem, czy pacjent miał, czy nie miał uprawnień do bezpłatnego leczenia, kosztują więcej niż kwota, którą udaje się funduszowi odzyskać - czytamy w Dzienniku Bałtyckim, który wyjaśnia, że podobna akcja prowadzona jest w całej Polsce.

Gazeta zauważa przy tym, że w kampanii wyborczej PiS zapowiadało, że skończy z tą fikcją, bo tak naprawdę każdy obywatel naszego kraju ma prawo do zdrowotnego ubezpieczenia.

Od strony formalnej ta procedura wygląda następująco: najpierw NFZ prowadzi korespondencję z osobą, która w nieuprawniony sposób korzystała ze świadczeń, starając się wyjaśnić, czy próbowała ”naciągnąć” NFZ, czy też nie zdawała sobie sprawy, że zaniedbała jakichś formalności.

Jeśli to postępowanie nie przynosi skutku, w funduszu wystawiana jest decyzja administracyjna obciążająca nieuprawnionego pacjenta, a w ślad za tym tytuł wykonawczy, kierowany do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania takiej osoby. I to właśnie urzędy skarbowe zajmują się poprzez komorników skarbowych egzekucją należności - wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.

Spośród wystawionych decyzji niemal 75 proc. dotyczy kwot w przedziale od 100 zł do 1 tysiąca zł, z czego w przeważającej części były to decyzje dotyczące sum nieprzekraczających 500 zł. NFZ ściga tylko tych, którzy skorzystali z usługi medycznej wartej powyżej 100 zł. Fundusz uznał, że dochodzenie niższych kwot będzie oznaczać wyższe koszty administracyjne niż wartość tych świadczeń.

Czytaj: www.dziennikbaltycki.pl