×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ rozliczy świadczenia szpitali, POZ i AOS dla uchodźców z Ukrainy. Kraska zapewnia: pomożemy

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 lutego 2022 07:41Aktualizacja: 28 lutego 2022 07:55

Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji, i zgłoszą się do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, zostanie udzielona pomoc. Świadczenia w tym zakresie rozliczy NFZ.

NFZ rozliczy świadczenia szpitali, POZ i AOS dla uchodźców z Ukrainy. Kraska zapewnia: pomożemy
Uchodźćy z Ukrainy na dworcu PKP w Warszawie Fot. PAP/EPA.
  • NFZ jeszcze w sobotę opublikował wytyczne w sprawie zasad udzielania i rozliczania świadczeń dla Ukraińców
  • - Obywatelowi Ukrainy, który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - wskazał Fundusz
  • Za udzielone świadczenia zapłaci Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ
  • Stanowisko w tej sprawie podtrzymał w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji, udzielimy adekwatnej pomocy medycznej - poinformował w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

NFZ rozliczy pomoc dla Ukrainy ze szpitali, POZ i AOS

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.

- Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala udzielimy adekwatnej pomocy medycznej  - poinformował w niedzielę na Twitterze wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Będzie ustawa w sprawie pomocy medycznej dla Ukraińców

NFZ poinformował, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. "Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku" - czytamy w komunikacie NFZ.

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum