NFZ: rośnie liczba świadczeniodawców

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2010 11:55

Negocjacje pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami trwają, ale już widać, że pojawiło się wielu nowych oferentów.

– Wyniki konkursów ogłaszamy 30 listopada, zatem dopiero w środę będzie można pokusić się o podsumowania – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Koszur, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Pojawiło się sporo nowych oferentów, a proponowane przez nich warunki są bardzo dobre, zarówno w zakresie sprzętowym, jak i kadrowym. Są to głównie oferenci prywatni, ale w Zachodniopomorskiem to akurat nie dziwi. W naszym regionie publiczne zostały tylko szpitale, a i to nie wszystkie. Reszta świadczeniodawców to praktyki indywidualne, grupowe i niepubliczne ZOZ-y – zaznacza rzeczniczka.

– Ostatni konkurs odbył się cztery lata temu, dlatego niektórzy zapomnieli, że postępowanie polega nie na przydzielaniu kontraktów dotychczasowym świadczeniodawcom, a na wyłonieniu najlepszych oferentów spośród wszystkich, którzy przystąpili do konkursu – dodaje. 

Również w województwie opolskim zaobserwowano wzrost liczby zgłaszających potencjalnych świadczeniodawców, z których większość to świadczeniodawcy prywatni. 

– Wszyscy oni uzyskali bardzo wysokie punktacje za oferowane świadczenia, i to we wszystkich ocenianych kategoriach: jakości, dostępności, ceny, kompleksowości i ciągłości – informuje Beata Cyganiuk z Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

Na Opolszczyźnie kontraktowanie już zakończono. 38 postępowań unieważniono. Obecnie zanosi się na postępowania uzupełniające, które ogłaszane są także w przypadku braków formalnych w złożonych ofertach lub w związku z brakiem zgłoszeń na konkretne świadczenie. 

Nieco inna sytuacja jest w Podlaskiem.

– W większości podpisujemy aneksy do już zawartych umów wieloletnich. Podpisywaliśmy duże kontrakty ze świadczeniodawcami w 2008 roku do roku 2011 i – mówi Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

Zdaniem Dębskiego, na ocenę przebiegu negocjacji oraz efektów zawartych kontraktów jest jeszcze za wcześnie, choć rozmowy pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami przebiegają bez zakłóceń. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum