NFZ publikuje projekt zarządzenia o bezlimitowym finansowaniu diagnostyki tomografii i rezonansu w AOS

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2019 20:54

Projekt zarządzenia ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (RM) poprzez zwiększenie środków finansowych na wykonywanie tych badań. Wprowadza rozliczenia bezlimitowe.

NFZ publikuje projekt zarządzenia o bezlimitowym finansowaniu diagnostyki tomografii i rezonansu w AOS
Fot. archiwum

Projekt zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15.03.2019 r. zmienia zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. 

Podjęte działania powinny w istotny sposób wpłynąć na zmniejszenie liczby pacjentów oczekujących na przeprowadzenia diagnostyki wysokospecjalistycznej tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (RM).

Jak podano w uzasadnieniu, zarządzenie zmieniające zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.).

Zmiany wprowadzone zarządzeniem polegają na wdrożeniu rozwiązań umożliwiających skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (RM) poprzez zwiększenie środków finansowych na realizację tych badań.

Wprowadzenie bezlimitowego rozliczania i finansowania tych świadczeń zgodnie z rzeczywistym wykonaniem powinno zmotywować świadczeniodawców do wykonywania większej liczby badań. Jest to szczególnie ważne, z uwagi na bardzo długie kolejki chorych, oczekujących na tę diagnostykę.

Podjęte działania powinny w istotny sposób wpłynąć na zmniejszenie liczby pacjentów oczekujących na przeprowadzenia wskazanej diagnostyki wysokospecjalistycznej.

Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych nie wcześniej niż od dnia 1 kwietnia 2019 r.

Więcej: www.nfz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum