NFZ: projekt zarządzenia dotyczący opieki ambulatoryjnej w nagłych wskazaniach

Autor: NFZ, MAK/Rynek Zdrowia • • 11 września 2019 19:05

Na stronie NFZ ukazał się w środę (11 września) projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS).

NFZ: projekt zarządzenia dotyczący opieki ambulatoryjnej w nagłych wskazaniach
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

"W związku z faktem zgłaszania się na SOR wielu pacjentów z powszechnymi dolegliwościami narządu wzroku lub z urazami narządu ruchu - które po zaopatrzeniu nie mogą być monitorowane w AOS z powodu trudności w dostępie do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w poradniach specjalistycznych: ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych i dzieci, chirurgii dziecięcej oraz okulistycznych dla dorosłych i dzieci, spełniających określone warunki aparaturowe - wprowadzony został nowy zakres skojarzony pn. ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W jego ramach tego zakresu „rozliczane będą świadczenia zrealizowane na rzecz chorych z rozpoznaniami określonymi w załączniku 5d do zarządzenia. Rozpoznania wskazane zostały przez ekspertów, spośród sprawozdanych przez świadczeniodawców realizujących umowy AOS w wymienionych wyżej zakresach, jako zrealizowane przez nich w trybie nagłym” - podaje NFZ.

- Przy rozliczaniu świadczeń ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych, wprowadza się współczynnik 1,6 stosowany w wymienionym przedziale czasu: w odniesieniu do świadczeń okulistycznych 14 dni, w odniesieniu do świadczeń ortopedycznych 60 dni od rozpoznania - wyjaśnia Fundusz.

NFZ przewiduje, że „wprowadzone rozwiązanie pozwoli uzyskać pacjentom łatwiejszy dostęp do świadczeń ambulatoryjnych realizowanych na rzecz chorych z urazami i po urazach oraz z powodu nagłych schorzeń okulistycznych, a także ograniczy liczbę osób zgłaszających się do SOR i izb przyjęć z powodu powszechnych urazów i dolegliwości narządu wzroku”.

Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można przesyłać do 25 września 2019 r., na adres e-mail: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl wpisując w tytule maila „uwagi AOS".

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum