NFZ policzył podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników i fizjoterapeutów. Kto dostał najwięcej?

Autor: RR • Źródło: NFZ/Rynek Zdrowia05 listopada 2021 06:50

NFZ wyliczył, kto ile zyskał na podwyżkach minimalnych wynagrodzeń. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy, fizjoterapeuci, a może diagności? Generalnie podwyżki oceniane są jako niewystarczające, a w niektórych środowiskach jako niesprawiedliwe. Ale żeby dokonać obiektywnej oceny, potrzebne są twarde dane. Te przedstawił NFZ na posiedzeniu Zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia.

Protesty pielęgniarek ws. wynagrodzeń w czerwcu tego roku Fot. PAP/Marcin Obara
  • NFZ zaprezentował dane na temat wzrostu najniższych wynagrodzeń w poszczególnych zawodach medycznych. Na największe podwyżki mogli liczyć fizjoterapeuci, psycholodzy i diagności laboratoryjni
  • Na drugim biegunie są lekarze, oni otrzymali najniższe podwyżki
  • Najbardziej liczną grupą zawodową w ochronie zdrowia są pielęgniarki i położne. NFZ określił liczbę etatów w tej grupie na 105 519

NFZ o podwyżkach w ochronie zdrowia

Na posiedzeniu Zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia (25 października 2021 roku) NFZ zaprezentował dane na temat liczby pracowników wykonujących poszczególne zawody medyczne oraz wzrostu wynagrodzeń w grupach zawodowych, otrzymujących najniższe uposażenia.

Czytaj: Ile zarabia pielęgniarka, lekarz i salowa? Mniej niż w ustawie być nie może, ale MZ zapowiada podwyżki

Sprawdź: 5 listopada druga tura rozmów o nowych podwyżkach dla pielęgniarek i lekarzy. Weźmie w nich udział minister Niedzielski

Z zaprezentowanych danych wynika, że na największe podwyżki (w kategorii najniżej zarabiających) mogli liczyć fizjoterapeuci, psycholodzy i diagności laboratoryjni.

Na kolejnych miejscach znaleźli się ratownicy medyczni i technicy pracujący w różnych zawodach medycznych oraz sekretarki medyczne, a także pielęgniarki i położne. Najniższe podwyżki otrzymali lekarze.

Czytaj również: MZ obiecuje podwyżki wynagrodzeń. "Za dwa, trzy tygodnie przedstawimy propozycję"

Raport NFZ.jpg
Raport NFZ.jpg

Najniższe podwyżki dla lekarzy, najwyższe dla fizjoterapeutów

Zacznijmy od lekarzy. NFZ określił liczbę lekarzy w 1. grupie zaszeregowania na 15 310 osób. Wynagrodzenie zasadnicze w tej kategorii zaszeregowania wzrosło o ok. 400 zł, wynagrodzenie łączne o ok. 600 zł.

W 2. grupie zaszeregowania znalazło się 934 lekarzy. Ich wynagrodzenie zasadnicze wzrosło średnio o 1,3 tys. zł, natomiast łącznie o ok. 1,6 tys. zł.

Do 3.grupy zaszeregowania zaliczono 1819 lekarzy. Wynagrodzenie zasadnicze wzrosło tu o 1 tys. zł, a łączne zarobki o 1,4 tys. zł. W 4. grupie było 474 lekarzy. Ich wynagrodzenie zasadnicze wzrosło średnio o ok. 1,3 tys. zł, z kolei wynagrodzenie łączne o 1,6 tys. zł.'

Raport NFZ Lekarze.jpg
Raport NFZ Lekarze.jpg

Czytaj: Zarobki lekarzy. OZZL wylicza o ile pensja lekarzy obniżyła się w relacji do średniej krajowej. Po podwyżce

Na drugim biegunie, jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych, są fizjoterapeuci. Fizjoterapeutów w opracowaniu NFZ podzielono na 5., 6. i 10. grupę zaszeregowania. Znalazło się w nich odpowiednio: 437, 14 348 i 3 327 pracowników.

W 5. grupie wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o ok. 1,2 tys. zł, natomiast łączne o ok. 1,4 tys. zł. W 6. grupie pensja zasadnicza wzrosła o ok. 800 zł, z kolei wynagrodzenie łączne - o ok. 1 tys. zł. W grupie 10. wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o ponad 700 zł, a łącznie o ponad 800 zł.

Raport NFZ Farmaceuci i diagności.jpg
Raport NFZ Farmaceuci i diagności.jpg

Pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni

Najbardziej liczną grupą zawodową w ochronie zdrowia są pielęgniarki i położne. NFZ określił ich liczbę na 105 519 osób (chodzi o osoby wykonujące praktykę pielęgniarki i położnej po 1 lipca 2021 roku). Zatrudnione na etatach pielęgniarki i położne zostały zaszeregowane do trzech grup płacowych – siódmej, ósmej i dziewiątej.

Grupa 7. (z najwyższym współczynnikiem pracy) to pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Liczba etatów w tej grupie to 25 865.

Grupa 8. to pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa. Liczba etatów to 53 331.

Grupa 9 to pielęgniarka albo położna inna niż określona w wyżej wymienionych grupach, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Liczba etatów to 26 017.

Z zestawienia NFZ wynika, że w 7. grupie zaszeregowania wynagrodzenie zasadnicze wzrosło średnio o prawie 1 tys. zł, natomiast wynagrodzenie łączne o nieco ponad 1,4 tys. zł. W grupie 8. wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 500 zł, natomiast wynagrodzenie łączne o 650 zł. W grupie 9. wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o prawie 400 zł, natomiast wynagrodzenie łączne o 450 zł.

Jeśli chodzi o ratowników medycznych, to podział obejmuje 6. i 10. grupę zszeregowania. W grupie 6. było 9 149 ratowników medycznych, przy czym łącznie średni wzrost wynagrodzeń wyniósł tu nieco ponad 1 tys. zł. W grupie 10. zaszeregowania, do której zaliczono 5 093 ratowników, łączny średni wzrost wynagrodzeń wynosił ok. 800 zł.

Raport NFZ Pielęgniarki i położne.jpg
Raport NFZ Pielęgniarki i położne.jpg

Czytaj: Pokazała pasek z wypłaty. "Tak świetnie zarabia pielęgniarka w Polsce". Będziecie w szoku

Nowa pensja minimalna. Zmienią się też zarobki pracowników ochrony zdrowia

Raport NFZ Ratownicy.jpg
Raport NFZ Ratownicy.jpg

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum