×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ podzielił 1 mld zł dotacji: szpitale otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku

Autor: Olga Zakolska - PAP/Rynek Zdrowia20 grudnia 2017 17:09Aktualizacja: 20 grudnia 2017 17:54

Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił pomiędzy oddziały wojewódzkie 1 mld zł dotacji z budżetu, pieniądze jeszcze w br. trafią na konta szpitali - poinformowała PAP rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk. Dodatkowe środki będą przeznaczone na sfinansowanie nadwykonań.

NFZ podzielił 1 mld zł dotacji: szpitale otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowy 1 mld zł trafił do NFZ dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na rok 2017, która weszła w życie w połowie grudnia.

Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk wskazała, że pieniądze te są przeznaczone na sfinansowanie nadwykonań, które powstały głównie w latach 2008-2017. - To pierwsza taka sytuacja, która pozwala na uregulowania historycznych nadwykonań powstałych w ciągu ostatnich blisko 10 lat - podkreśliła.

1 mld zł dotacji został podzielony pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ na podstawie wartości uzgodnionych przez te oddziały ze szpitalami.

Dotacja pozwoli na sfinansowanie nadwykonań powstałych przed rokiem 2017 m.in. w leczeniu szpitalnym, psychiatrii i rehabilitacji w oddziałach szpitalnych. Z kolei w przypadku świadczeń udzielonych od stycznia do września bieżącego roku ponad kwotę wynikającą z umowy, dodatkowe pieniądze pozwolą na sfinansowanie świadczeń w leczeniu szpitalnym między innymi: z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, udarów, specjalistyki dziecięcej, onkologii, świadczeń nielimitowanych, toksykologii i transplantologii.

Dyrektorzy OW NFZ zawarli już ugody z placówkami

- Zasady finansowania nadwykonań były jednolite w całym kraju. Intensywne prace nad uzgodnieniami warunków sfinansowania nadwykonań trwały kilka tygodni, zarówno w Centrali, jak i oddziałach wojewódzkich NFZ - informuje rzeczniczka.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich zawarli już ugody z blisko 600 placówkami. Najwięcej środków trafi do szpitali mazowieckich (ponad 222 mln zł), dolnośląskich (156 mln zł) wielkopolskich (138 mln zł), kujawsko-pomorskich (108 mln zł), lubelskich (blisko 99 mln zł) i śląskich (98,5 mln zł).

NFZ zapewnia, że pieniądze wpłyną do szpitali w najbliższych dniach, czyli jeszcze przed końcem roku.

Przekazanie z budżetu do 1 mld zł dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń wysokospecjalistycznych, przewidywała nowelizacja ustawy okołobudżetowej na bieżący rok, uchwalona w środę (6 grudnia) przez Sejm.

Za nowelą głosowało 422 posłów, przeciw było 3, a jeden wstrzymał się od głosu.

Kolejna nowelizacja

To już druga nowelizacja ustawy okołobudżetowej w tym roku - poprzednia towarzyszyła niedawnej nowelizacji tegorocznego budżetu.

Celem nowelizacji, jak mówiła podczas sejmowej debaty sprawozdawczyni komisji Maria Zuba (PiS), jest przeznaczenie zaoszczędzonych środków budżetowych na inne zadania.

Wprowadzane nowelizacją zmiany (przedłożone pierwotnie przez rząd, a także zaproponowane w toku pracy Komisji Finansów) to przede wszystkim przeznaczenie 1 mld zł dotacji dla NFZ na realizację świadczeń gwarantowanych i świadczeń wysokospecjalistycznych (tzw. nadwykonania).

Centrum Informacyjne Rządu informowało wcześniej, że na podstawie znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2017 r. "Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł otrzymać z budżetu państwa dotację na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń wysokospecjalistycznych (udzielonych ponad kwoty zobowiązań wynikających z zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wobec poszczególnych świadczeniodawców w danym zakresie) - do 1 mld zł."

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze