NFZ: podsumują niewykorzystane pieniądze z 2009 roku

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 14:55

Oprócz dodatkowych pieniędzy ze składek, jakie wpłynęły do NFZ w I kwartale, może się okazać, że trafią do niego kolejne środki nieuwzględnione w planie finansowym na 2010.

NFZ: podsumują niewykorzystane pieniądze z 2009 roku
W skali województw zwracane pieniądze za "niewykonania" raczej nie okażą się kwotami znaczącymi dla systemu.

Oddziały Funduszu muszą bowiem zwrócić do centrali środki, których nie wykorzystały na świadczenia zdrowotne w 2009 roku.

– Po rozliczeniu ubiegłego roku, ze względu na tzw. szpitalne niewykonania, oddział odda do centrali 48 mln zł – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Funduszu.

Niewykonania powstają wtedy (w odróżnieniu od nadwykonań), kiedy dany szpital nie udzieli takiej liczby świadczeń, jaką zakontraktował z NFZ. W podobnej sytuacji może być również mazowiecki i zachodniopomorski oddział Funduszu.

Jak na razie NFZ nie chce mówić, ile pieniędzy może być do niego zwróconych z poszczególnych województw. Nieoficjalnie mówi się jednak o kwocie kilkuset milionów złotych. Po ich rozliczeniu NFZ ponownie dokona korekty planu finansowego i zostaną one przekazane do oddziałów na pokrycie kosztów świadczeń.

Do NFZ już teraz wpływa więcej pieniędzy, niż przewiduje to jego plan finansowy na ten rok. Tylko w I kwartale trafiło do niego dodatkowo 590 mln zł ze składek zdrowotnych. Jeżeli obecny trend utrzyma się w kolejnych miesiącach, to na koniec roku do Funduszu może wpłynąć łącznie dodatkowo 2,5 mld zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum