NFZ: po dwa izolatoria w województwie

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ19 listopada 2021 11:40

Jak informuje NFZ w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem, zasadne jest zwiększenie liczby funkcjonujących izolatoriów. Opublikowano zarządzenia w tej sprawie.

NFZ: po dwa izolatoria w województwie. Jest zarządzenie prezesa Funduszu w tej sprawie Fot. PTWP
  • W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem, zasadne jest zwiększenie liczby funkcjonujących izolatoriów - ogłasza NFZ
  • 18 listopada opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa NFZ ws. zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Przepisy zarządzenia wchodzą w życie 19 listopada, natomiast stosuje się je do rozliczania świadczeń od 18 listopada 

Czytaj: ZUS ma nowe metody kontroli zwolnień lekarskich

Rządowa "Profilaktyka 40 Plus" zostanie wydłużona. Jest rozporządzenie MZ

NFZ: po dwa izolatoria w województwie

- Zarządzenie stanowi wykonanie polecenia Ministra Zdrowia wyrażonego w decyzji z dnia 17 listopada. Na podstawie ww. polecenia wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia od dnia 18 listopada 2021 r. obejmuje nie więcej niż dwa izolatoria na terenie
danego województwa - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia.

Jak informuje NFZ zwiększenie liczby izolatoriów jest konieczne z "uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną, której rezultatem jest stale zwiększająca się liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, co powoduje zwiększoną liczbę osób wymagających izolacji".

Rozporządzenie prezesa NFZ wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu, czyli 19 listopada, natomiast przepisy stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 18 listopada.

Sprawdź: Minister zdrowia o dodatkach covidowych. "Nie będzie zmian"

Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć L4

Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Czwarta fala rozpędza się

Dodajmy, że 18 listopada w Polsce potwierdzono 24 882 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej z mazowieckiego (5109), śląskiego (2529) oraz wielkopolskiego (1919). Zmarło 370 osób.

O rządowych prognozach dla czwartej fali mówił w czwartek w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy dwa scenariusze. Jeden odwołujący się do analogii z fali drugiej i apogeum w ciągu dwóch tygodni. Drugi scenariusz odsuwa szczyt trochę w czasie, na pierwszą połowę grudnia. Apogeum w pierwszym scenariuszu ma wynosić 25-30 tys., a w drugim wariancie 35-40 tys. zakażeń. Rozbudowę infrastruktury realizujemy zgodnie z pesymistycznym scenariuszem, choć jest on mniej realny – twierdzi szef resortu zdrowia.

Sprawdź: Koronawirus. Nowy raport covidowy Ministerstwa Zdrowia z 18 listopada

Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział, jak planować święta

 

Kwarantanna: ile trwa i jaki zasiłek? Najważniejsze ZASADY w listopadzie 2021

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum