NFZ: pieniędzy w systemie więcej, ale kryzys może uderzyć

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2009 20:12

- Choć budżet Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) jest w tym roku większy, niż w ubiegłym, to lwią część szpitalnych budżetów pożerają płace. Nie wiadomo też, jaki wpływ na finanse NFZ będzie miał kryzys gospodarczy - ocenił w Katowicach wiceprezes Funduszu, Zbigniew Teter, podczas spotkania z udziałem śląskich dyrektorów szpitali.

Zorganizowano je m.in. ze względu na unieważniony pod koniec ub.r. w województwie śląskim konkursu na świadczenia medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego. Ogłoszono nowy konkurs, a na pierwszy kwartał tego roku podpisano aneksy do dotychczasowych umów.

- Pieniędzy w systemie jest więcej, również na świadczenia opieki szpitalnej. W porównaniu do 2008 roku przychody śląskiego oddziału NFZ są o 1 mld większe. Sama liczba świadczy o tym, że ten wzrost jest znaczny - podkreślił Zbigniew Teter.

Przypomniał, że wydatki na ochronę zdrowia wynoszą 6,3 proc. PKB. W 2008 r. NFZ wydał na świadczenia 51 mld zł, z czego na lecznictwo szpitalne 21 mld zł. To - jak mówił - o 10 mld zł więcej, niż w 2007 r. i dwa razy więcej, niż w chwili wprowadzenia systemu ubezpieczeniowego w służbie zdrowia w 1999 r. Na ten rok zaplanowano przychody NFZ ze składek ubezpieczeniowych na ponad 56,5 mld zł, w tym na lecznictwo szpitalne 23,9 mld zł.

Wiceprezes podkreślił, że mimo wzrostu nakładów sytuacja w służbie zdrowia wciąż nie jest dobra. Jedna z przyczyn to wysoki udział płac w budżetach szpitali. - 80-90 proc. tego, co otrzymują szpitale, przeznaczają na płace, słusznie skądinąd wywalczone, również Unia Europejska wymogła wzrost. Co można jednak zrobić za pozostałe 10-20 proc.? Zgadzam się, że to za mało, ale NFZ ma tylko tyle pieniędzy, ile ma. Zaczyna brakować na świadczenia – mówił Teter.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum