NFZ: pielęgniarki środowiskowe bez kontraktów

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, IB/Rynek Zdrowia • • 16 października 2009 12:45

Świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej wykonujący świadczenia z zakresu domowej opieki pielęgniarskiej, czyli pielęgniarki środowiskowe, nie podpiszą umów z NFZ na 2010 rok. NFZ przeznaczy w 2010 r. na świadczenia pielęgnacyjne i opiekę długoterminową 918 mln zł.

– Zgodnie z nowymi przepisami nie podpisujemy kontraktów na 2010 rok ze świadczeniodawcami, których umowy wygasają wraz z końcem br. – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oznacza to, że tylko na Podkarpaciu płatnik nie zawrze nowych umów z 659 pielęgniarkami środowiskowymi, które opiekowały się ponad 4 tys. obłożnie  chorych pacjentów.

– Nasza umowa wygasa wraz z końcem tego roku. Zadania pielęgniarek środowiskowych, które opiekują się obłożnie chorymi w ich domach, mają przejąć pielęgniarki długoterminowe – informuje Teresa Witusiak, kierownik NZOZ Centrum Domowej Opieki Pielęgniarskiej LIBRA w Krośnie.

Podkreśla jednak, że zakresy świadczeń wykonywanych przez pielęgniarkę środowiskową i długoterminową są różne. Może to oznaczać, że część świadczeń dotychczas udzielanych pacjentom w warunkach domowych nie będzie mogła być przez nie wykonywana i dostęp do nich będzie ograniczony.

Fundusz nie podziela tych obaw.

– Dla pacjentów ta zmiana nie oznacza ograniczenia w dostępie do rodzaju świadczeń, które dotychczas były udzielane choremu w domu – uważa Aleksander Grzęska, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej śląskiego NFZ.

Dodaje jednocześnie, że zmieni się sposób rozliczania świadczeń przez nich udzielanych: nie będzie on zadaniowy, ale liczony według stawki dziennej (32 zł). Ta zmiana jest spowodowana m.in. szukaniem oszczędności w NFZ.

– Na domową opiekę pielęgniarską w POZ mamy obecnie podpisanych 19 umów, w ramach których pracuje 89 pielęgniarek środowiskowych – informuje portal rynekzdrowia.pl Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Nie zapadły jeszcze decyzje, czy na 2010 r. zostaną rozpisane konkursy uzupełniające, czy też normalny, duży konkurs.

Sylwia Malcher-Nowak zwraca też uwagę, że pielęgniarka długoterminowa będzie musiała poświęcić jednemu pacjentowi 1,5 godziny dziennie, dlatego pod opieką nie będzie mogła mieć więcej, niż 6 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum