NFZ oszczędzi na niepełnosprawnych i w tym, i w przyszłym roku...

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2009 13:44

Fundusz wprowadził korektę planu finansowego na rok 2009: środki na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze zostały zredukowane o 1,7 mln zł, podczas gdy wydatki na refundację cen leków wzrosły o 22 mln zł.

NFZ oszczędzi na niepełnosprawnych i w tym, i w przyszłym roku...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sytuacja niepokoi tym bardziej, że zaprezentowany projekt planu finansowego NFZ na 2010 rok przewiduje zmniejszenie środków na refundację przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych o kolejne 1,3 mln zł. Na refundację leków zostanie wydanych w 2010 roku aż o 629 milionów złotych więcej.

– Minister Ewa Kopacz wielokrotnie deklarowała publicznie, że nie będzie szukała oszczędności wśród pacjentów najbardziej pokrzywdzonych przez los - mówi Anna Sulka, asystentka koordynatora programu prospołecznego "NTM – Normalnie Żyć". – Organizacje zrzeszające niepełnosprawnych nie zamierzają biernie przyglądać się tej  sytuacji i zapowiadają protesty przeciw dyskryminującej osoby niepełnosprawne i przewlekle chore polityce rządu.

Na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze składają się: systemy wspomagające słyszenie (15 proc.), sprzęt urologiczny, cewniki i sprzęt stomijny (25 proc.), pieluchy anatomiczne, pieluchomajtki i wkłady anatomiczne (28 proc.), protezy (4 proc.), ortezy (15 proc.), wózki inwalidzkie (3 proc.), pozostałe (10 proc.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze