NFZ opublikował informator o świadczeniach zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2010 16:44

Vademecum 2010, czyli informator o prawach pacjenta i świadczeniach medycznych, finansowanych ze środków publicznych, opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Vademecum zawiera umieszczone w sposób uporządkowany podstawowe informacje o prawach pacjenta i obowiązkach świadczeniodawców, o skierowaniach i listach oczekujących, a także o podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, leczeniu szpitalnym, receptach oraz lekach.

Informator zamyka spis adresów i numerów telefonów informacyjnych do oddziałów NFZ oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak zapewnia Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ, powinno to ułatwić pacjentom zdobywanie informacji w sprawie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Dodał, że do najważniejszych zmian w 2010 roku trzeba zaliczyć uregulowanie dyspozycji skierowań na kosztochłonne, wysokospecjalistyczne badania diagnostyczne.

Z kolei w stomatologii do tej pory protezy i ich naprawa były refundowane raz na kilka lat. Obecnie może to mieć miejsce częściej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Udogodnieniem dla osób, które chcą skorzystać z opieki zdrowotnej, mają być informacje na stronie internetowej NFZ, dotyczące już nie średniego przewidywanego, ale rzeczywistego czasu oczekiwania na świadczenie medyczne oraz o liczbie osób oczekujących.

Vademecum 2010 jest dostępne na stronie: www.nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum