NFZ "odpuszcza" POZ ws. zaświadczeń od specjalistów

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2014 10:02

NFZ nie będzie wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń od specjalistów, na podstawie których wypisują chorym recepty na leki refundowane.

Dotychczas osoby leczące się przewlekle raz do roku musiały udać się do specjalistycznej przychodni i uzyskać pisemną informację o rozpoznaniu choroby, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, zakresie ich stosowania i dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych. Dopiero na podstawie dokumentu, aktualizowanego corocznie, lekarz rodzinny miał prawo przepisywać pacjentom chorym przewlekle leki refundowane - informuje gazetaprawna.pl

NFZ zaczął egzekwować ten wymóg w 2012 r., kiedy weszła w życie ustawa refundacyjna. Kontrolerzy Funduszu kwestionowali wówczas niektóre recepty na leki refundowane wypisane bez udokumentowanego rozpoznania, a lekarzy rodzinnych obciążali kosztami nienależnej refundacji. Ci zaczęli zatem masowo wysyłać pacjentów na konsultacje do specjalistów.

Obecnie NFZ łagodzi stanowisko. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej podkreśla, że lekarze rodzinni mogą w pewnych sytuacjach kontynuować leczenie bez corocznej konsultacji ze specjalistami.

Więcej:  www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum