NFZ: od września do końca roku 62 mln zł więcej na POZ

Autor: NFZ, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2011 15:34

W poniedziałek (11 lipca) NFZ opublikował na swojej stronie internetowej komunikat ws. planowanego od 1 września br. zwiększenia nakładów na podstawową opiekę zdrowotną.

NFZ: od września do końca roku 62 mln zł więcej na POZ

W związku z podniesieniem standardów leczenia osób najczęściej korzystających ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia z udziałem minister Ewy Kopacz, prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza oraz prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożeny Janickiej uzgodniono decyzję o zwiększeniu finansowania leczenia dzieci i osób starszych.

Od 1 września br. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy współczynniki korygujące grupy wiekowe obejmujące dzieci w wieku 0-6 lat - z 1,6 do 2,0 w zakresie świadczeń lekarza POZ i z 1,3 do 2,0 w zakresie świadczeń pielęgniarki POZ oraz osoby dorosłe powyżej 65 roku życia - z 1,8 do 2,0.

Skutki finansowe decyzji wyniosą w okresie od 1 września do końca bieżącego roku około 62 mln zł, a w roku 2012 - około 186 mln zł. Rzecznik prasowy Funduszu Andrzej Troszyński zapewnia, że do sfinansowania wydatków na ten cel wystarczą bieżące wpływy NFZ. Roczne wydatki na podstawową opiekę zdrowotną w ostatnich trzech latach oscylują wokół kwoty 7,3 mld zł.

Od września zarówno lekarze, jak i pielęgniarki będą zatem dostawać za świadczenia dwukrotność stawki podstawowej. Zwiększone środki trafią do podmiotów świadczących podstawową opiekę zdrowotną - niepublicznych albo samodzielnych publicznych ZOZ-ów albo indywidualnych lub grupowych praktyk lekarskich.

Strony podpisanego w poniedziałek porozumienia zobowiązały się także do uzgodnienia zasad zadaniowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w sezonie grypowym.

W komunikacie przesłanym PAP po spotkaniu poinformowano ponadto, że przedstawiciele Funduszu nie będą podejmować rozmów z zarządem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, z powodu "konfrontacyjnych i niemerytorycznych wystąpień, mających często polityczny podtekst, w sposób obraźliwy atakujących premiera, ministra zdrowia oraz NFZ".

"Wystarczy zajrzeć na stronę internetową Porozumienia Zielonogórskiego" - uzasadnił stanowisko NFZ Troszyński. "W publikowanych na stronie oświadczeniach często wprowadza się opinię publiczną w błąd, straszy pacjentów, używa dużo pejoratywnych przymiotników, a mało rzeczowych argumentów" - dodaje Troszyński.

Na stronie Porozumienia zamieszczane są m.in. informacje o działaniach FPZ, np. o wysłaniu minister zdrowia Ewie Kopacz recepty na lekarstwo poprawiające koncentrację i pamięć; w innym miejscu poinformowano o tym, że od 1 lipca utrudniony będzie dostęp do gabinetów specjalistycznych, bo "Jacek Paszkiewicz - prezes NFZ - któremu minister zdrowia Ewa Kopacz zawsze wybacza nieudolność, wprowadził w pośpiechu kolejne zarządzenie..."

Poniedziałkowe porozumienie MZ i NFZ podpisały z dawnym Wielkopolskim Porozumieniem Zielonogórskim. Na początku marca zrzeszeni tam lekarze (500 praktyk lekarskich czyli 90 proc. zapotrzebowania regionu na lekarzy rodzinnych) zdecydowali o wyjściu z Federacji Porozumienie Zielonogórskie i utworzeniu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Bożena Janicka, prezes PPOZ, to była prezes FPZ.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum