NFZ: od przyszłego roku nowe zasady podziału środków z NFZ

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2009 11:30

Od przyszłego roku zostaną zmienione zasady podziału środków NFZ pomiędzy województwa. System finansowania świadczeń

Jak wyjaśnia Ewa Kopacz, pieniądze będą przyznawane na każdego pacjenta w takiej samej wysokości, niezależnie od województwa. Obecnie podział środków na leczenie między poszczególne regiony jest uzależniony m.in. od wysokości przeciętnego dochodu przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. To powoduje, że województwa, w których jest on niski, otrzymują mniej pieniędzy na finansowanie świadczeń. Tak dzieje się w Podkarpackiem, Warmińsko-Mazurskiem i Lubelskiem. Dostają średnio o około 400 mln zł mniej niż pozostałe regiony.

Po wprowadzeniu nowego systemu, wysokość środków na leczenie w poszczególnych województwach będzie korygowana takimi przelicznikami jak częstość zachorowania, czas leczenia czy jego koszt – podkreśla "Gazeta Oparcie finansowania na stawce kawitacyjnej oznacza również, że w przypadku osób powyżej 60. roku życia i dzieci, czyli grup, najczęściej korzystających ze świadczeń zdrowotnych, zostanie ona proporcjonalnie zwiększona niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu podziału środków na leczenie, zwiększą się kompetencje dyrektorów poszczególnych oddziałów Funduszu. Będą mogli samodzielnie decydować m.in. o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie najbardziej deficytowych świadczeń. Resort zdrowia ma nadzieje, że dzięki większym limitom na ich wykonywanie, skrócą się kolejki szpitalne, m.in. na planowane zabiegi.

Zadowolone z planowanych zmian są najbiedniejsze regiony. Marek Jakubowicz – rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ mówi, że Podkarpacie ma w tym roku na leczenie 2,5 mld złotych, czyli o 5,8 mld złotych mniej niż Mazowsze.

Podobną opinię mają również dyrektorzy szpitali. Krzysztof Tuczapski - przewodniczący Konwentu Szpitali Zamojszczyzny twierdzi, że Lubelszczyzna zyska na zmianie algorytmu ok. 0,5 mld złotych. Teraz na pacjenta otrzymuje 900 złotych, podczas gdy w mazowieckich szpitalach przypada na chorego 1500 złotych.

Zasady podziału środków NFZ, między poszczególne województwa według nowego algorytmu, mają zostać zmienione od przyszłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum