NFZ: od 1 lipca szpitale, poradnie specjalistyczne i POZ otrzymają dodatkowo 3 proc. wysokości faktur

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2020 15:55

Jak informuje Fundusz, w skali całego kraju to 180 mln zł miesięcznie. Pieniądze mają pomóc w przywracaniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych oraz powrotu do normalnego trybu leczenia.

Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

NFZ przypomina, że zarządzenie Prezesa NFZ z 8 lipca wprowadziło możliwość dodatkowego finansowania szpitali, gabinetów specjalistycznych i POZ za bezpieczny powrót do leczenia pacjentów.
Placówki otrzymają 3 proc. wartości faktur przekazywanych do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z tych środków mogą finansować np.: środki ochrony osobistej dla pacjentów, środki ochrony osobistej dla personelu medycznego, przygotowanie gabinetów i pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym.

- Priorytetowo traktujemy powrót do leczenia pacjentów, dlatego zwiększamy finansowanie placówek medycznych. Zależy nam, aby odmrażanie służby zdrowia było bezpieczne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, chcemy zapewnić im maksymalną dostępność do świadczeń medycznych - akcentuje Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Nowe rozwiązanie ma działać do czasu zniesienia obostrzeń wprowadzonych przepisami związanymi z COVID-19. Jego koszt, szacowany na ok. 180 mln zł miesięcznie, pokryje budżet państwa.

To kolejny krok w stronę przywrócenia normalnego trybu leczenia. Pierwszym są działania specjalnego zespołu ekspertów, który przygotuje "mapę drogową" powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii.

Więcej: nfz.gov.pl

 
 
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum