NFZ obniży wycenę zabiegu usunięcia zaćmy

Autor: DZiennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2013 11:31

NFZ chce rozładować kolejki do zabiegu usuwania zaćmy mniej płacąc placówkom za jego wykonanie. Pula pozostanie w budżecie na ten cel ta sama, ale z leczenia ma skorzystać więcej pacjentów.

NFZ obniży wycenę zabiegu usunięcia zaćmy
Szpitale mają stracić nawet ponad 1 tys. zł na każdym zabiegu, ale - jak wylicza Fundusz - wykonają za to prawie 100 tys. więcej procedur rocznie. Tymczasem jak wynika z analiz Watch Health Care, obecnie na usunięcie zaćmy czeka się średnio 2,5 roku, a miejscami nawet do 6 lat - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W tej chwili Fundusz zwraca nawet blisko 3,7 tys. zł za tę procedurę. Płaci tyle w sytuacji bardziej skomplikowanych zabiegów usuwania zaćmy, które wymagają hospitalizacji. Zabieg - także ten z powikłaniami, ale wykonywany w trybie jednodniowym - jest wyceniany na 3,2 tys. zł. Od stycznia zamierza płacić odpowiednio - ok. 2,3 tys. zł szpitalom i 2 tys. zł poradniom.

To tylko jeden z przykładów planowanych zmian. W grę wchodzą więc obniżki od 10 proc. aż do ponad 35 proc. Zdaniem NFZ procedura była do tej pory przeszacowana. W efekcie szpitale zarabiały, przyjmując niewielu pacjentów.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum