NFZ o wycenie świadczeń pacjentom wentylowanym mechanicznie

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2014 18:24

Prezes NFZ Marcin Pakulski spotkał się 21 stycznia br. z przedstawicielami świadczeniodawców wentylacji mechanicznej, podczas którego omówiono obowiązujące zasady realizacji i finansowania świadczeń pacjentom wentylowanym mechanicznie w warunkach domowych.

NFZ o wycenie świadczeń pacjentom wentylowanym mechanicznie
Jak informuje Andrzej Troszyński, rzecznik Funduszu, nowe zasady ich realizacji i finansowania wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz zarządzenia prezesa NFZ z 18 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

W odpowiedzi na stanowisko wyrażone przez świadczeniodawców, wyrażających zastrzeżenia odnośnie do wyceny, prezes Marcin Pakulski zaproponował przeprowadzenie szczegółowej analizy kosztowej udzielanych świadczeń.

Fundusz dokonując wyceny na obowiązujących zasadach, korzystał m.in. z analizy kosztów udzielania tego typu świadczeń, dokonanej przez specjalistyczną firmę na zlecenie jednego ze świadczeniodawców. Określono w niej, że wycena tzw. osobodnia na poziomie średnio 100,00 zł jest adekwatna do ponoszonych przez świadczeniodawców kosztów.

Tymczasem w 2014 roku obowiązują stawki średnio 164 zł - dorośli/168 - dzieci w przypadku osób wentylowanych inwazyjnie i odpowiednio 114/117 zł w przypadku osób wentylowanych nieinwazyjnie.

"Nie ma więc żadnych podstaw do twierdzeń, że przyjęta przez NFZ wycena ograniczy dostępność do świadczeń. Wprost przeciwnie - utrzymanie stawki za osobodzień w przypadku osób wentylowanych inwazyjnie na tak wysokim poziomie gwarantuje odpowiednią w stosunku do potrzeb dostępność do tego świadczenia" - czytamy w komunikacie NFZ.

Więcej: www.nfz.gov.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum