NFZ o warunkach zawierania i realizacji umów - świadczenia wysokospecjalistyczne
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano komunikat w sprawie przekazania do opiniowania projektu zarządzenia ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Zmiany wprowadzane nowym zarządzeniem wynikają przede wszystkim z obowiązku dostosowania przepisów nowelizowanego zarządzenia do opublikowanego w dniu 25 listopada 2015 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2015 r.w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji (Dz. U. 1958), zwanego dalej „rozporządzeniem wysokospecjalistycznym, wprowadzającego m.in. nowe świadczenie wysokospecjalistyczne „Przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej u chorych wysokiego ryzyka”.
Ponadto w niniejszym zarządzeniu doprecyzowano przepisy dotyczące sumowania świadczeń, w szczególności w ramach zakresu przeszczepianie/wspomaganie serca.
W celu umożliwienia rozliczenia jednoczasowego przeszczepienia narządu finansowanego ze środków budżetowych oraz przeszczepienia nie stanowiącego świadczenia wysokospecjalistycznego, wprowadzono możliwość rozliczenia przeszczepienia nerki bądź trzustki w ramach umowy szpitalnej na poziomie 60% odpowiedniej JGP. Jest to rozwiązanie analogiczne do funkcjonującego już rozliczania dwóch JGP w sytuacjach uzasadnionych klinicznie.
Kolejne zmiany wynikają z przyznania świadczeniodawcy możliwości odwołania się do prezesa NFZ od stanowiska dyrektora Oddziału Funduszu w sprawie wyrażenia zgody na realizację wniosku o indywidualne rozliczenie świadczenia. Prezes Funduszu może zweryfikować stanowisko dyrektora Oddziału Wojewódzkiego ale wyłącznie pod względem formalno-prawnym.
Więcej: www.nfz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)