NFZ o realizacji zadań na rzecz pacjentów

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 14:06

Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował działania zrealizowane w minionym roku i przedstawił plan na rok 2020 r.  Aktualny stan realizacji zadań ustawowych z zakresu ochrony zdrowia przez płatnika publicznego opisany został w dokumencie "Realizacja zadań na rzecz pacjentów".

NFZ podsumował działania zrealizowane w minionym roku i przedstawił plan na rok 2020 r. Fot. Archiwum

Jak czytamy w publikacji, najważniejszym z wyzwań stojących przed płatnikiem publicznym jest i pozostanie rzeczywista ocena potrzeb zdrowotnych pacjentów i działania na rzecz najlepszego ich zaspokojenia.

Fundusz zwraca uwagę, że głównym celem podejmowanych działań w zakresie gospodarki finansowej jest organizacja sprawnego systemu finansowo-księgowego umożliwiającego zarządzanie i nadzór nad wydatkowaniem środków publicznych w łącznej wysokości 70 mld zł przeznaczonych w szczególności na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych dla 33 mln ubezpieczonych przez ponad 47 tys. podmiotów leczniczych i aptek.

NFZ zwraca uwagę, że poprawa efektywności wydatkowania środków na świadczenia zdrowotne wymaga nowego podejścia do działalności kontrolnej Funduszu. Istotnym krokiem w tym kierunku były zmiany organizacyjne Funduszu, które miały miejsce na początku 2015 roku i polegały na powołaniu w Centrali Departamentu Kontroli, a w oddziałach wojewódzkich - wydziałów kontroli.

Co istotne, w strukturze Departamentu Kontroli wyodrębniono nowe komórki organizacyjne.  Kolejnym krokiem w kierunku rozwoju działalności kontrolnej Funduszu jest stworzenie strategii działalności kontrolnej w obszarze kontroli świadczeniodawców, aptek i ordynacji lekarskiej. 

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum