NFZ o projekcie planu finansowego na 2012 r.: będzie więcej na leczenie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2011 11:03

O 4,5 mld zł mają wzrosnąć w przyszłym roku wydatki NFZ na leczenie. Z projektu planu finansowego Funduszu na 2012 rok, który znalazł się w piątek (15 lipca) w Sejmie, wynika, że budżet na wszystkie świadczenia wyniesie 60,5 mld zł - informuje Gazeta Wyborcza.

NFZ o projekcie planu finansowego na 2012 r.: będzie więcej na leczenie
Najwięcej skorzystają na tym poradnie specjalistyczne. Ich kontrakty wzrosną o 17 proc. (do poziomu 5 mld zł). W ten sposób NFZ chce zachęcić specjalistów, by sami wykonywali drobne zabiegi i niektóre kosztowne badania, zamiast wysyłać pacjentów do szpitali, gdzie te same świadczenia są o wiele droższe.

Wydatki na poradnie i oddziały opieki paliatywnej oraz na sprzęt ortopedyczny i tzw. środki pomocnicze (np. pieluchomajtki) mają wzrosnąć o 12 proc. Kontrakty na leczenie szpitalne będą wyższe o 9 proc. (w sumie 26,5 mld zł).

NFZ na leczenie w poradniach rodzinnych zamierza wydać 7,5 mld zł (wzrost o niecałe 3 proc.). Kontrakty z dentystami pozostaną praktycznie na niezmienionym poziomie, natomiast o 3 proc. zmniejszyć się mają wydatki na refundację leków.

Województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i podkarpackie otrzymają w 2012 r. na leczenie niemal o jedną dziesiątą środków więcej, niż w br., natomiast śląskie i pomorskie o 4,5 proc. więcej. Na Mazowszu budżet na leczenie ma się zmniejszyć się o 320 mln zł, czyli o 3,6 proc.

Więcej: http://wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum