NFZ: o nadwykonaniach za 200 mln zł zadecydują sądy

Autor: DK, Metro/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2010 12:23

Już ponad 120 szpitali domaga się w sądach od NFZ pieniędzy za pacjentów leczonych ponad limit. Placówki medyczne domagają się łącznie około 205 mln zł.

- To jest aktualna suma roszczeń zgłoszonych do sądów przez szpitale. Ale nie wiemy jeszcze, ile z nich zostanie uznanych za zasadne. W każdym razie w tegorocznym planie finansowym Narodowy Fundusz Zdrowia zarezerwował 200 mln zł na spłatę zobowiązań wynikających z wyroków sądowych – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

W ubiegłym roku sądy nakazały zwrócić szpitalom w sumie 71 mln zł. Łączny budżet NFZ na 2010 rok to 56 mld zł. Wszystkie wydatki muszą zmieścić się w tych granicach. – Dlatego składanie pozwów sądowych nie jest najlepszym sposobem na rozliczanie wydatków za ponadlimitowe leczenie – dodaje Andrzej Troszyński.

Problem polega na tym, że roszczeń może być coraz więcej, ponieważ niemal z każdym dniem kolejne szpitale decydują sie na oddawanie sprawy do sądów. 

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania pozwu. Wartość nadwykonań za 2009 rok to 8-9 mln zł. Najwięcej przypadło na kliniki zabiegowe, neurologię, chorób wewnętrznych – informuje portal rynekzdrowia.pl Tomasz Koronkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Na Dolnym Śląsku ZOZ w Złotoryi razem z kilkunastoma innymi szpitalami zrzeszonymi w Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych zdecydował się wspólnie powalczyć o pieniądze. Placówki będzie reprezentowała wspólna kancelaria. Liczą, że razem zdziałają więcej i odzyskają pieniądze za nadwykonania.

Większość z ponadlimitowych pacjentów wymagała pomocy bezpośrednio ratującej życie lub zdrowie a finansowania takich świadczeń Fundusz nie ma prawa ograniczać.

Najwięcej roszczeń dotyczących nadwykonań mają mazowieckie szpitale - 78,5 mln zł. Na Lubelszczyźnie - 47 mln zł, a na Podkarpaciu – 31 mln zł. Według NFZ jedynie w woj. opolskim i na Pomorzu nie ma spraw sądowych o środki za nadwykonania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum